Těsné výsledky Brexitu? Kdepak, jen jak se to hodí

Těsné výsledky Brexitu? Kdepak, jen jak se to hodí

Počkal jsem pár dnů, jen abych se podíval , jak se bude Brexit prezentovat v médiích a i mezi jeho příznivci a odpůrci, třeba zde na blogu. Některá čísla a jejich prezentace jsou celkem překvapující.

Hned na úvod bych napsal, že výsledek referenda ve Velké Británii je naprosto jednoznačný a nemíním se stavět na stranu příznivců, ani odpůrců. Každý z nich má v něčem pravdu. Jde i o prezentaci jednotlivých čísel a grafů, jak je podávají naše média, případně blogeři.

Začněme celkovým grafem:

Podle tohoto grafu to vypadá, že rozdíl je velmi minimální – myšleno v procentech. Příznivci Brexitu vyhráli o 1,9% stejně tak se dá říci, že jejich odpůrci prohráli o 1,9%. To opravdu není mnoho. Přesto jde o rozdíl čítající 1.269.510 hlasů. To zase tak málo není.

Pokud se podíváme na prezidentskou volbu do Rakouska (momentálně již anulovanou), tak byl výsledek podobný, i když pro stranu podporující Van der Bellena a to 50,3% ku 49,7% pro Norberta Hofera. Tam byl rozdíl jen něco přes 30.000 hlasů. Jak dopadne volba opakovaná, bude jistě ještě zajímavá podívaná.

Ale vraťme se do Velké Británie. Pokud se na tyto volby podíváme trošku jiným pohledem, a to takovým kde Skotsko a Severní Irsko zásadně nesouhlasí, což prezentoval i europoslanec Skotska v evropském parlamentu, kde emotivně před plénem ostatních europoslanců prezentoval loajalitu k EU, tak dospějeme k zajímavým číslům.

Z jedné strany Skoty a jejich vládu chápu. Jejich referendum o samostatnosti ztroskotalo jen na tom, že jim bylo vysvětlen přínos při setrvání ve Velké Británii právě díky členství v EU. Pokud je teď vše jinak, je jejich rozhořčení směrem k vystoupení celkem pochopitelné.

Jenže tím se dostáváme právě k těm zajímavým číslům.

Pokud by se z „koláče“ vyjmulo právě Skotsko a Severní Irsko, kteří byli spíše oklamáni Britskou vládou a jejímuž euroskepticismu se tedy nelze příliš divit, tak by vypadaly výsledky voleb v samotné Anglii takto:

pro Brexit – 53,1%

proti Brexitu – 46,6%

v Walesu:

pro Brexit – 52,5%

proti Brexitu – 47,5%

Pokud bychom tyto čísla přepočítali na voliče, tak bude rozdíl už poněkud markantnější. Bohužel počet voličů v jednotlivých částech se mi nepodařilo nikde dohledat.

Nedá se tedy hovořit o tom, že by referendum o Brexitu bylo velmi vyrovnané. V Anglii a Welsu (snad jen mimo samotný Londýn), byla již jednoznačná masa voličů pro Brexit. Nějaké prohlášení Londýna, že chtějí stejně jako Skotsko a Severní Irsko zůstat v EU je naprosto směšné a spíše poukazuje na to, jak odpůrci Brexitu v samotném Londýně berou vážně význam slova demokracie.

Skotsko a Severní Irsko mají minimálně morální právo požadovat nyní referendum o setrvání ve Velké Británii, protože byli oklamáni. Ovšem to je také diskutabilní. Vše se mění a smlouvy uzavřené před několika lety nemohly počítat se vším co se může přihodit.

V každém případě bych jen na závěr dodal svůj názor, že volby ve Velké Británii proběhly demokraticky a pokud by každý komu se výsledek referenda nebude líbit měl usilovat o odtržení svého území jen proto, že se mu výsledek nelíbí, tak tu máme stovky, možná tisíce malých státečků, které se demokraticky rozhodly vytvořit svou vlastní zemičku.

Když to aplikuji na náš stát, tak by to mohlo dopadnout tak, že Morava bude mít jiný názor než Čechy. V dalším kroku bude mít Slezsko jiný názor než Morava. Pak se vše dále bude dělit na jednotlivé okresy a postupně třeba i na města a obce.

Jakékoliv referendum tedy musí být závazné pro všechny občany státu kde probíhá, a jakékoliv další spekulace co by, kdyby jsou zcela bezpředmětné.

Pokud má demokracie obecně platit, tak musí platit pro všechny, a ne jen tehdy, pokud se nám to hodí. Jakékoliv její další napadání a zpochybňování je možné jen tehdy, pokud při samotném referendu došlo k nějakým pochybením. Jinak se zpochybňovači výsledku referenda staví pouze do pozice těch, kteří demokracii neuznávají.

………………………………………………………………………………………………………………

přeji krásný den
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*