Teroristé ISIS se léčí v tureckých nemocnicích, potvrdili očití svědci

Teroristé ISIS se léčí v tureckých nemocnicích, potvrdili očití svědci

Radikálové islámského státu jsou často převáženi k léčbě přes syrské hranice do tureckých nemocnic, podle očitých svědků vypovídajících pro kanál RT. Jejich převozy jsou údajně zajišťovány tureckými úředníky.

Jak bojovníci islámského státu, tak bojovníci svobodné syrské armády překračují hranice ze S7rie do Turecka a masově přijímají lékařkou pomoc-do té doby, než se můžou vrátit bojovat do Sýrie, řekl šéf sdružení místních lékařů reportérce kanálu RT Lizzie Phelanové.

Phelanová navštívila Gaziantep, město v jiho-centrálním Turecku asi 60 kilometrů od syrské hranice. Očití svědci a lékaři řekli reportérce RT, že většina bojovníků islámského státu byla ošetřena v hraničním městě Kilis jižně od Gaziantepu.

„Mnoho zraněných radikálů islámského státu nebo FSA (svobodná syrská armáda) byli převezeni k hranicím za pomocí pickupů, ne sanitkou,“ uvedl šéf lékařské asociace Kilis Hamza Agca. „Mnozí z nich byli v bezvědomí a krváceli, když byli k nám převezeni.“

„Zranění muži byli zřejmě převezeni přímo z válečné zóny a lékaři se často museli vypořádat s věcmi jako „granáty padajícími z jejich kapes,“ dodal Agca.

Jeden lékař z Kulis také potvrdil kanálu RT, že k nim převáželi bojovníky z turecko-syrské hranice, včetně militantů islámského státu. Doktor uvedl pod podmínkou zachování anonymity, že byl jedním z lékařů, kteří léčili teroristy v Kilis.

Lékař také popsal situaci, když objevil na jednom z pacientů sebevražednou vestu a pocit vyděšení, když byl nucen ji sundat.

Lékař dodal, že proud militantů islámského státu převážených do tureckých nemocnic se snížil, ale stále k nim nějací militanti proudí.

Když byl tázán, co si lékaři myslí o léčbě teroristů, Agca uvedl, že jako zdravotník je pod přísahou pomoci zraněným, bez ohledu na to, o koho se jedná. „Každý lékař na celém světě by udělal to samé,“ uvedl.

Nicméně poté, co byli ošetřeni, bojovníci se směli vrátit zpět na bojiště do Sýrie. „Léčili jsme tyto bojovníky a jakmile se zotavili, vrátili se do boje, někteří k nám byli převezeni podruhé, nebo potřetí,“ uvedl Agca.

Agca také uvedl, že vládní úředníci zajišťovali, aby bojovníci byli schopni přejet do Turecka bez překážek. „Pokud jde o jejich lékařské ošetření, vláda nám nedala žádný rozkaz, ale její politika měla poskytnout příležitost bojovníkům využít hraniční přechod.“

První zprávy o tom, že militanti islámského státu dostávají nákladná a složitá lékařská ošetření se objevily v květnu. Informace unikla prostřednictvím nahraných telefonních hovorů a byla předána médiím opozičním poslancem Erem Erdem.

Phelanová natáčela záběry nemocnice Ersin Arslan v Gatiantepu, jednoho z lékařských středisek, které léčilo extremisty islámského státu. Cesta do nemocnice byla velmi riskantní vzhledem k tvrdým zákonům proti opozičně smýšlejícím novinářům v Turecku.

Turecká vláda ostře pošlapává jakékoliv tvrzení o jejím napojení na islámský stát, tlačí po stíhání novinářů a opozičních poslanců kvůli podobným zprávám, které prezident Recep Tayyip Erdogan nazývá „zradou“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu ilustrační obrázek Foto: Reuters)

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Teroristé ISIS se léčí v tureckých nemocnicích, potvrdili očití svědci

  • · Edit

    Teroristé ISIS se léčí i v izraelských nemocnicích a ryba páchne od hlavy.

  • Dnes již každy ví, žeTurecko to hraje už jen na jednu stranu, jen na podporu ISstátu. Ale jelikož ho podporuje USA a NATO, může si dělat cokoliv. Ale situace se může rychle změnit, budeli to ohrožovat Izrael, nebot on nebude chtít sousedit se silným a agresivním ISstátem podporovaným mocichtivým Tureckem a Saúdy!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*