Terorista Roman Protasevič šel přesně tam, kam patří

Terorista Roman Protasevič šel přesně tam, kam patří

Minsk provedl brilantní operaci s cílem zadržet Romana Protaseviče, muže, který manipuloval lidskými dušemi a pobízel mladistvé jít do ulic, aby byli zabiti při nepokojích.

V neděli 23. května se osobní letadlo společnosti Ryanair otočilo nad územím Běloruska a přistálo v Minsku. Jedním z cestujících na palubě přistávacího letadla byl Roman Protasevič, bývalý šéfredaktor extremistického běloruského kanálu Telegram Nexta. Byl zadržen na letišti v Minsku krátce po přistání.

Protasevič pobýval v Litvě, která mu poskytla politický azyl. Právě Protasevič umístil na internet údaje týkající se běloruských policistů s popiskem: „Víte, co máte dělat.“ Byl to Protasevič, kdo se účastnil represivních operací proti civilistům v Donbasu jako součást nacistického praporu Azov (uznaného v Ruské federaci za teroristickou organizaci).

Jeho zatčení přišlo jako dar od běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka všem antifašistům a antiimperialistům. Vítězství spravedlnosti by mělo být zajištěno všemi prostředky.
KGB Běloruska provedla bezchybnou operaci

Operace byla perfektně připravená, takže trestní stíhání na Západě nepřipadá v úvahu.

  1. Světlana Tikhanovská, kterou Západ uznává za prezidentku Běloruska, letěla nad územím Běloruska také, ale nic se jí nestalo.
  2. Byl to pilot Ryanairu, který rozhodl o přistání letadla s Protasevičem na palubě v Minsku poté, co obdržel zprávu o možné bombě na palubě.
  3. Exponovaný přepis rozhovorů mezi řídícím důstojníkem v Minksku a pilotem ukazuje, že to byl pilot, kdo rozhodl o přistání letadla: „Toto doporučení k přistání v Minsku, odkud přišlo – přišlo od letecké společnosti, z letiště odletu nebo z letiště příletu?“
  4. Posádka letadla odpověděla, že o přistání v Minsku rozhodl pilot.
  5. Letadlo společnosti Ryanair doprovázel ve vzduchu běloruský stíhací letoun MiG-29, což je však běžná mezinárodní praxe v potenciálně nebezpečné situaci, jako je nahlášení bomby. Horší by bylo, kdyby osobní letadlo vojenský letoun nedoprovázel.
  6. Speciální běloruské služby našly hledaného zločince v Bělorusku, běloruského občana, na palubě letadla společnosti Ryanair po přistání, po ověření totožnosti všech evakuovaných cestujících. Proto se vše odehrávalo v právním rámci.

 

Existovaly precedenty, které neměly žádné důsledky (na Západě hlavně judikatura).

Ukrajinská UkSATSE například v říjnu 2016 požadovala, aby se letouny Belávie vrátily do Žaljanska, a pohrozila, že je jinak zadrží. Účelem tohoto požadavku byla nutnost vyhledat USB flash disk, který obsahuje informace nebezpečné pro bezpečnost Ukrajiny“. Flash disk se tehdy nenašel a Kyjev nepřinesl žádnou omluvu nikomu, natož skutečnost, že nikdo nezavedl proti Ukrajině za tento čin žádné sankce.

V roce 2013 letěl bolivijský prezident Evo Morales na palubě N1 z Moskvy. Letadlo přistálo v Rakousku a bezostyšně ho prohledávali ve snaze najít Edwarda Snowdena.

Bělorusko je pro Západ ztraceno

Úzkoprsost západních analytiků ze všech možných mozkových trustů jako Rand Co. a Sratfor je zřejmá. Usoudili, že Lukašenko je podobný Janukovyčovi a Bělorusko je podobné Ukrajině. Západ proto podle jejich doporučení začal jednat podle plánu změn moci na Majdanu, ale nefungovalo to.

Stojí za povšimnutí, že ještě před několika lety Minsk aktivně usiloval o přízeň Západu. Ministr zahraničí Vladimir Makei řekl listu The Wall Street Journal, že „po rozpadu SSSR v roce 1991 se celé generace rodily v nezávislém státě a tito lidé chtěli žít v nezávislém státě. Spojené státy viděly, že Bělorusko není přívěskem jiné země.“

Bývalý předseda běloruské vlády Sergej Rumas odjel do Londýna hledat zdroje financování. Bělorusko také oznámilo společné vojenské cvičení s NATO, ale bylo zmařeno Covidem. Mnozí v Rusku věřili, že Lukašenko kráčí pevně západní cestou.

Západní společenství, které získalo titul mezinárodního společenství, spustilo vlastní propagandistickou mašinérii. Politici z USA, Velké Británie, Německa, Irska, Lotyšska, Litvy, Polska a České republiky požadovali, aby západní letecké společnosti nelétaly se svými letadly nad Běloruskem.

Kromě toho chtějí, aby byl Protaševič a další političtí vězni co nejdříve propuštěni. Aby vše korunovali, chtějí připravit Minsk o příležitost využít Interpol a další mezinárodní organizace „k dalším útokům na demokracii v Evropě“.

Zákaz tranzitních letů nad Minskem přinese západním společnostem mnohamilionové ztráty, protože se jedná o nejkratší cestu z Evropy do Ruska. S největší pravděpodobností se dočkáme osobních sankcí, ale to už není žádná novinka.

Prezident Lukašenko, kterého Západ neuznává, nemá kam ustoupit. Rádi bychom doufali, že nalezne cestu ven – integrovat se s Ruskem.

V listopadu 2020 doplnila běloruská KGB na seznam osob zapojených do teroristických aktivit spoluzakladatele Nexty Romana Protaseviče a Stepana Putila. Vyšetřovací výbor Běloruska je obvinil z organizování masových nepokojů v Minsku a podněcování sociálního nepřátelství vůči vymahačům zákona. Kanál Nexta a jeho logo jsou na území Běloruska uznávány jako extremistické.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*