Teror na prahu Evropy: Radikální islamisté koupili pozemek v Bosně, pár stovek metrů od chorvatských hranic

Teror na prahu Evropy: Radikální islamisté koupili pozemek v Bosně, pár stovek metrů od chorvatských hranic

Teror se posunul na území Evropy: radikální islamisté si koupili několik hektarů půdy v Bosně. Peníze údajně pochází ze Saúdské Arábie a Kataru. Pozemky se nachází na hranici s Chorvatskem. Odtud můžou zcela nerušeně bojovat za právo šaría v Evropě. Italské bezpečností orgány jsou znepokojeny.

Velmi znepokojující zprávu přináší italský deník Corriere della Sera: radikální islamisté získali prostřednictvím peněž ze Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů několik hektarů půdy v Bosně. V této oblasti by se mělo usadit asi 2000 salafistů a wahhábistů.

Salafisté se organizují v severozápadní Bosně v kantonu Bihac. Tato skupina je vedena radikalizovanými Bosňany. Volba místa není náhodná: obec Bosanska Bojná je jen pár set metrů od chorvatské hranice. Italský deník vykresluje „hraniční přechod“ v schengenském prostoru jako malou venkovskou cestu s nápisem „Stop“. Takže v praxi Angelou Merkelovou opakovaně omílaná „ochrana vnější hranice EU“ se nekoná. Nerušený vstup do Chorvatska je tedy hračka. Odtud může vstoupit do schengenského prostoru kdokoliv.

Husein Bosnić, známý jako neoficiální vůdce Sajáfistického hnutí v Bosně byl v září zatčen. Foto: Reuters
Husein Bosnić, známý jako neoficiální vůdce Sajáfistického hnutí v Bosně byl v září zatčen. Foto: Reuters

V čele evropské pobočky islamistů je Hussein Bosnić, který je imámem a říká si Bilal. Bilal je hlavní personou evropských džihádistů. Údajně je aktivní ve Švédsku, Rakousku, Slovinsku a Itálii. V prosinci byl odsouzen na sedm let vězení v Itálii, protože rekrutoval lidi, kteří by měli páchat teroristické činy. V Bosně není těžké se radikalizovat kvůli jugoslávské občanské válce, kde proti sobě stálo katolické Chorvatsko a muslimská Bosna. Na obou stranách bylo příliš mnoho krutostí.

V regionu jsou kvůli balkánské válce stále velké zásoby zbraní a střeliva. Igor Golijanin, náčelník štábu ministerstva bezpečnosti v Bosně uvedl: „Střelivo použité při útoku ne redakci Charlie Hebdo bylo vyrobeno v Mostaru, Kalašnikovci z listopadových útoků pochází z bývalé Jugoslávie.“

Financování těchto buněk mají na starosti státy Perského zálivu: Golijanin tvrdí, že Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty začaly v regionu investovat. Z Bosny mohou Wahabisti s právem šaría svobodně expandovat do Evropy. I když bosenské úřady tvrdí, že nelze říci, že všichni tito lidé jsou teroristé. Adil Lozo, Bosnićův právník, netají záměry skupiny: „Demokracie selhala, jak prokázaly demokratické systémy. Jediné perfektní právo je šaría. Nikdo nebude krást, ani podvádět.“

Italské úřady jsou znepokojeny, jak píše Corriere: přístavní město Terst je vzdáleno jen 120 kilometrů vzdušnou čarou. Zatýkání v Itálii ukazují, že Italové jsou v pohotovosti, aby se zabránilo vstupu práva šaría do země.

 

 

HlavnéSprávy/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*