Teror se posunul na území Evropy: radikální islamisté si koupili několik hektarů půdy v Bosně. Peníze údajně pochází ze Saúdské Arábie a Kataru. Pozemky se nachází na hranici s Chorvatskem. Odtud můžou zcela nerušeně bojovat za právo šaría v Evropě. Italské bezpečností orgány jsou znepokojeny.
Velmi znepokojující zprávu přináší italský deník Corriere della Sera: radikální islamisté získali prostřednictvím peněž ze Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů několik hektarů půdy v Bosně. V této oblasti by se mělo usadit asi 2000 salafistů a wahhábistů.
Salafisté se organizují v severozápadní Bosně v kantonu Bihac. Tato skupina je vedena radikalizovanými Bosňany. Volba místa není náhodná: obec Bosanska Bojná je jen pár set metrů od chorvatské hranice. Italský deník vykresluje „hraniční přechod“ v schengenském prostoru jako malou venkovskou cestu s nápisem „Stop“. Takže v praxi Angelou Merkelovou opakovaně omílaná „ochrana vnější hranice EU“ se nekoná. Nerušený vstup do Chorvatska je tedy hračka. Odtud může vstoupit do schengenského prostoru kdokoliv.

V čele evropské pobočky islamistů je Hussein Bosnić, který je imámem a říká si Bilal. Bilal je hlavní personou evropských džihádistů. Údajně je aktivní ve Švédsku, Rakousku, Slovinsku a Itálii. V prosinci byl odsouzen na sedm let vězení v Itálii, protože rekrutoval lidi, kteří by měli páchat teroristické činy. V Bosně není těžké se radikalizovat kvůli jugoslávské občanské válce, kde proti sobě stálo katolické Chorvatsko a muslimská Bosna. Na obou stranách bylo příliš mnoho krutostí.
V regionu jsou kvůli balkánské válce stále velké zásoby zbraní a střeliva. Igor Golijanin, náčelník štábu ministerstva bezpečnosti v Bosně uvedl: „Střelivo použité při útoku ne redakci Charlie Hebdo bylo vyrobeno v Mostaru, Kalašnikovci z listopadových útoků pochází z bývalé Jugoslávie.“
Financování těchto buněk mají na starosti státy Perského zálivu: Golijanin tvrdí, že Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty začaly v regionu investovat. Z Bosny mohou Wahabisti s právem šaría svobodně expandovat do Evropy. I když bosenské úřady tvrdí, že nelze říci, že všichni tito lidé jsou teroristé. Adil Lozo, Bosnićův právník, netají záměry skupiny: „Demokracie selhala, jak prokázaly demokratické systémy. Jediné perfektní právo je šaría. Nikdo nebude krást, ani podvádět.“
Italské úřady jsou znepokojeny, jak píše Corriere: přístavní město Terst je vzdáleno jen 120 kilometrů vzdušnou čarou. Zatýkání v Itálii ukazují, že Italové jsou v pohotovosti, aby se zabránilo vstupu práva šaría do země.
HlavnéSprávy/ svobodnenoviny.eu