„Tepelná anomálie“ objevena u Velké pyramidy v Gíze, možný náznak tajné komory

„Tepelná anomálie“ objevena u Velké pyramidy v Gíze, možný náznak tajné komory

„Působivý“ tepelný rozdíl mezi bloky byl objeven u čtyř egyptských pyramid, včetně slavné Velké pyramidy v Gíze, tvrdí vědci. Nález byl objeven díky projektu, jehož cílem je proniknout do tajemství pyramid.

Mezinárodní tým architektů a výzkumných pracovníků z Egypta, Francie, Kanady a Japonska se účastní vědeckého projektu s názvem Scan Pyramids, který byl spuštěn 25. října egyptským ministerstvem pro starověké památky. Tým využívá technologie jako je infračervená termografie ke skenování a zmapování pyramid v Gíze a Dahšúru, podle egyptských úřadů.

Tepelné skenování památek odhalilo, že některé z vápencových bloků mají vyšší teplotu než ostatní.

Foto: Mohamed Abd El Ghany / Reuters
Foto: Mohamed Abd El Ghany / Reuters

„Týmy odhalily existenci několika tepelných anomálií, které byly pozorovány u všech monumentů během fáze zahřívání a ochlazování,“ uvádí se v prohlášení, podle agentury AFP. „K vysvětlení těchto odchylek je možno vypracovat několik hypotéz: přítomnost dutin za plochou, vnitřní vzdušné proudy.“

Vědci především objevili „tepelné anomálie“ na východní straně pyramidy Chufu (Velká pyramida v Gíze) na úrovni země.

„Chufu nám ještě v dnešní době nabídne jedno ze svých tajemství,“ řekl novinářům egyptský ministr na starověké památky Mamduh al-Damati.

Nicméně, ani on, ani výzkumníci neposkytli žádné vysvětlení pro tuto tepelnou anomálii, která by mohla naznačovat přítomnost ukryté komory uvnitř pyramidy. Vědci očekávají, že přijdou na další objevy, protože projekt bude pokračovat až do konce roku 2016.

Pyramida Chufu, známá také jako Velká pyramida v Gíze nebo Cheopsova pyramida byla postavena zakladatelem čtvrté dynastie (2,575-2,465 př. n. l.) a je nejstarší a nejvyšší ze tří pyramid v Gíze. Je také nejstarší ze sedmi divů antického světa, a jediná, která zůstala z velké části beze změny.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

2 Komentáře “„Tepelná anomálie“ objevena u Velké pyramidy v Gíze, možný náznak tajné komory

  • Spíš jsem zvědavý, kdy už tam konečně ty tajné prostory najdou. Co vím tak se o tom píše už celou řadu let a furt se to zkoumá a stále nic…

  • Toľko vzruchu okolo kopy kamenia. Jediný komu to je k úžitku sú arabi, ktorých táto kopa kamenia živí. Ak by zvedaví hlupáci z celého sveta neurobili z tejto hŕby kamenia živobitie pre arabov, títo by ju už dávno rozobrali na stavbu svojích obydlí, a myslím že by tá hora kameňov aspoň tak bola k nejakému úžitku.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*