Tak Řecko máme za sebou. Čeká už nás jen povstání Pravého sektoru na Ukrajině, o uprchlících nemluvě

Tak Řecko máme za sebou. Čeká už nás jen povstání Pravého sektoru na Ukrajině, o uprchlících nemluvě

Tak jeden hystericky pojímaný problém se vyřešil: Řecko neodchází z eurozóny.

Když jsem poslouchal naše politiky či ekonomy, počínaje Sobotkou konče Rusnokem, Kalouskem Švihlíkovou atd., myslel jsem, že snad fantazíruji. Řekl jim vůbec někdo, že nejsme v eurozóně, že to není náš problém a nikdy ani nebude? A my jsme ti poslední, kteří by s  přehnanou důstojností měli vůbec právo se k tomu.

Euro nemáme a jsem přesvědčen, že po těchto eurozónových hrátkách by spáchal politickou sebevraždu jakýkoliv český politik, který by nějak zvlášť pro vstup do eurozóny tlačil.

Euro je nepochybně především politickou kategorií a má samozřejmě i silné ekonomické dopady. Pro někoho příznivé: řekl bych, že především pro Německo,  pro jih eurozóny spíše dramatické, pro Řecko sociálně ekonomicky až katastrofické.

Nicméně, kdo chce kam, pomozme mu tam.

Právě na srovnání Řecka či Česka se ukazuje diametrální vnímání tohoto vztahu.

Zatímco přes 80 % Řeků i v této situaci doslova životně lpí na to, aby z eurozóny nevypadli, u nás by možná někteří z 80% Čechů opět začalo chodit se šibenicemi, kdybychom do eurozóny vstoupit měli.

A jen tak mimochodem: Chápu i jeden mimoevropským politický význam eura pro Tsiprase. Jako člen eurozóny tedy nejužšího politického bloku EU či NATO bude moci daleko více rozvíjet své plodné vztahy mostu mezi EU a Ruskem, což se mu nepochybně může vyplatit v jeho speciálních energetických projektech.

A jinak i přední američtí ekonomové ví, že ten dluh je nesplatitelný a unisono konstatují, že vyvolán  od počátku chybnou politikou EU.

Řecko tedy v stále v ekonomické krizi, ale jinak v podstatě v pohodě.

Výhodou bylo, že se problém Řecka  dal civilizovaně vyřešit od stolu.

Horší je to s problémy, které mimo jiné EU také vyvolala, ale hrozí jen násilím…

Nyní se nám připomněla barevná revoluce na Ukrajině…

Každá násilná a krvavá revoluce, převrat a podobně, která uvolní dosud potlačené běsy nacionalismu, náboženského fanatismu,  apod. zpravidla končí tím, opět tím, jak začala, násilím a krveprolitím. Jen se aktéři mohou vyměnit.

A tak jako na egyptském náměstí Tahrír  v Káhiře vypukly násilně potlačované demonstrace spojené začasté s islamisty z Muslimského bratrstva, tak na stejném náměstí byli naopak krvavě jejich muslimští bratři likvidováni a jejich prezident odsouzen k smrti.  Jinak to ani v islámských zemích nejde.

A stejně tak dítko USA a EU kyjevský majdan, který se ve správný okamžik přeměnil v krveprolití a pád prezidenta Janukoviče a vyvolal v život celý ten komplex Pravého sektoru a banderovců, obecně  se nejprve přelil na východ země, kde v občanské válce hubil záškodníky, jež se více cítili Rusy než Ukrajinci a nyní se přesunul do naší staré dobré Podkarpatské Ukrajiny. A jak jinak Pravý sektor má namířeno i na audienci k prezidentu Porošenkovi. Jen on je prý nechce přijmout? To je ale nevděk, vždyť mu otevřeli cestu k jeho úřadu.

pravy sektor 2

Mimochodem, asi by nás měly zajímat ty audiny s pražskými poznávacími značkami na místě konfliktu. Byli to kmotři, či lidé od Schwarzenberga. Rusové jistě ne.

No, jestli malé Řecko všichni horem kolem komentovali jako zborcenou zemi, chci vidět, co EU bude dělat s džinem kterého před rokem a půl sama pomáhala vypustit z lahve ven.

Paní Merkelová, se svým politickým stoupencem boxerem Kličkem, jste spolurozpoutala největší geopolitický konflikt proti Rusku od roku 1989.

Uvidíme, co zvládnete. Řekl bych, že mnoho ne.

A problém uprchlíků bude problém Evropy na desetiletí. A budou jich zřejmě stovky tisíc. A vše, co EU zatím udělala je v podstatě jen velká nula.

K čemu tu EU máme?

 

Jiří Vyvadil

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Tak Řecko máme za sebou. Čeká už nás jen povstání Pravého sektoru na Ukrajině, o uprchlících nemluvě

  • Všiml si někdo, že německá Bundest Banka ,má od S&P horší hodnocení než Lehman Brothers před pádem, a že Řecko je poslední kapka, která tuto hru na blbý a blbější snadno položí? Odtud vítr fouká. Nemyslím, že je v Řecku řečeno poslední slovo, lidi v Řecku hlavně nechtěli žádné další půjčky neexistujících peněz a rozkradení státu za úroky z nich. Celý problém trvá. Do září …

  • Jedna zásadní věc kterou všichni opomíjí – peníze jsou nástroj druhořadého přerozdělováni moci, prvořadá moc je demokracie. Z toho plyne, že dluh byl je a dycky bude jen fiktivní problém, který se někomu hodí. Stačí schůzka lidí s patřičným mandátem od lidí a můžou COKOLI, JAKKOLI, změnit – to je demokracie

  • „nejsme v eurozóně, že to není náš problém a nikdy ani nebude?“ – OMYL – naše politické loutky se zaručily respektive my jsme se zaručili prostřednictvím těchto loutek za část úvěru pro Řecko a to i když víme, že ho Řecko nikdy nesplatí. Záruka v tomto případě se rovná půjčka a navíc nenávratná !!!! Týká se nás to. Řekové si budou nadále žít nad poměry a my se uškrtíme vlastními opasky. Jinak souhlasím, že proti muslimské ofenzivě je to jen slabý problém.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*