Tak jak? S Klausem do Ruska nebo s Havlem do Brusele?

Tak jak? S Klausem do Ruska nebo s Havlem do Brusele?

Kdyby mi někdo, v listopadu 1989, takovouto otázku položil, tak ho patrně pošlu na vyšetření ke specialistovi. Klause jsem totiž vůbec neznal a Havla jsem považoval za ztělesnění Boha na Zemi.

Ale, jak píše básník, čas oponou trhl a svět se změnil. Otázkou však je, zda k lepšímu nebo k horšímu. To, co dříve odporným se zdálo, tedy SSSR, je nutné dnes opakovaně a velmi intenzivně lakovat na černo.

Řeč je samozřejmě o následnickém státu SSSR, tedy Rusku. Je až s podivem, kolik odkazů na SSSR bylo při květnové vojenské přehlídce ke dni vítězství v Moskvě. Ale, ono se není čemu divit, ať byl ten režim jakkoli nelidský, tak dal agresorovi řádně na prdel.

Rusko je, samozřejmě, zaostalé a chudé. Ale, řekl bych že na světě je zcela určitě několik desítek, ne li dokonce stovka a více zemí, ještě zaostalejších. A stejně tak s lidskými právy. Obstrouhejme od zákazu homosexualismu, tedy od zákazu propagace homosexuálních aktivit.

Toto zcela rozumné opatření, které v žádném případě neznamená trestnost samotného homosexuálního styku, zakazuje pouze šaškování na veřejnosti, by byl velkým procentem našeho obyvatelstva uvítán.

Václav Klaus a Václav Havel Foto: David Neff, MAFRA
Václav Klaus a Václav Havel Foto: David Neff, MAFRA

Prostě si ty své festivaly konejte v uzavřené společnosti a dokonce pro vás ani nebude platit zákaz kouření v restauracích. A několikaleté dusno zde vyvolaly „vzpurné kundičky“, zatímco popravy a další porušování lidských práv ve „spřátelených“ zemích, jsou zcela marginalizovány.

Ještě dlouho by se dalo vypočítávat, proč se na Rusko tak útočí, ale jako sláma z bot z toho kouká jediný účel a smysl. Strategické oslabení této země tak, aby se stala vazalem USA jak v ekonomické, tak hlavně v ideologické oblasti. Aby se rozšířil rozsah „humanrightismu“ a podobných kravin.

A chca, nechca, jsme u ukrajinského konfliktu. Zarputilí zastánci tzv. Majdanského puče tvrdí, že byl vzat pouze jako záminka, že by „anexe“ Krymu a konflikt na Východě Ukrajiny vznikly tak, jako tak, bez ohledu na „Majdan“ a že tedy byly vyvolány Ruskem.

Jen málokdy v dějinách měl jeden stát, tedy Rusko, tak silnou pátou kolonu na území jiného státu, jako tomu bylo v roce 2013 na Ukrajině. Možná, že pátá kolona sudetských Němců v Československu byla ještě silnější.

Ale diametrální rozdíl je v tom, že hitlerovské Německo se snažilo za každou cenu Československo destabilizovat, zatímco Rusko, myslím si, se až do roku 2014 snažilo Ukrajině pomáhat finančně, obchodně i jinak.

Jinými slovy, kdyby Putin chtěl na Ukrajině vyvolat takový bordel, jaký tam po Majdanském převratu nastal a anektovat přitom Krym, byla by to pro vycvičeného rozvědčíka hračka. Prostě brnkačka a Krym by byl jeho.

Pronájem Sevastopolu se však jevil jako schůdné řešení a jediný, kdo něco podnikal, byli protiruští ukrajinští aktivisté, kteří kromě zákazu ruštiny jako úředního jazyka požadovali též neprodloužení nájemní smlouvy na tuto základnu.

A stejně tak, jako se spekuluje o tom, že ex-prezident Klaus je agentem KGB, tak by se stejně tak dalo úspěšně spekulovat, že tito ukrajinští politici jsou v žoldu amerických tajných služeb (u některých to je dokonce jistota).

Délka článku se nemá přehánět, takže Václava Havla a jeho politický odkaz si nechám na příště. A co se týče otázky v úvodu, kde by člověk raději žil, tak to je opravdu těžké. Pokud bych ve svém věku musel pracovat, tak asi v USA.

Ale, pokud bych dostal každý měsíc na konto tzv „superuprchlickou apanáž“, řekneme tak 2.500 Euro nebo ekvivalent v USD měsíčně, tak to bych možná raději žil v Rusku:

  1. Za dolar si v Moskvě člověk toho koupí víc než V NY.
  2. Děvčata v Rusku jsou, na rozdíl od těch amerických, velmi maškrtná.

A poslední poznámka. Aplikovat rčení „o mrtvých jen dobře“ na dávno zesnulé a pohřbené politiky, je nesmysl. To pravidlo se týká jen a pouze proslovu nad rakví a ostatních náležitostí pohřbu politika. Jakmile toto uplyne, je kritizovatelný jako každý druhý, že pane Šrejbře?

 

Jiří Hermánek

Podobné články

Utajená stezka do evropského ráje

Utajená stezka do evropského ráje

Informace bezp. složek zní: žádné bezprostřední nebezpečí teroristického útoku nám nehrozí. Tweet Podobné článkyTomáš Lejsek:…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*