Tak, ať daně neplatí vůbec a bude vymalováno…

Tak, ať daně neplatí vůbec a bude vymalováno…

Jsou země, především USA, kde neplacení daní je horším zločinem než vražda. Vražda, to je jen taková lapálie, se kterou se federální orgány vůbec nezabývají. Ale o daně pečuje IRS, Internal Revenue Service, agentura vlády USA.

Nakonec i známého gangstera a vraha Al Caponeho dostalo do vězení neplacení daní. To ovšem netuším, zda v té době již IRS existovala.

V roce 2003 jsem byl v USA ve městě Duluth ve státě Georgia a zatímco tam mě dovezla prsatá dcera našeho partnera Rennyho nazpátek na letiště jsem si musel najmout auto. Což nebylo obtížné, horší už bylo to auto vrátit.

Marně jsem na letišti v Atlantě hledal vývěsní štít té půjčovny, až jsem byl nakonec nasměrován zpět na kraj města, kde jsem auto vrátil a sedl si do autobusu směr letiště. Řidič se mohl přetrhnout, aby mi pomohl se zavazadlem ven z auta a pak také ven z autobusu.

Bylo nás v tom autobubusu tak šest až sedm a skoro každý z nás mu dal dva dolary. Vynásobte si dva dolary počtem cestujících, to pak počtem jízd za den a následně počtem dní v roce a vyjde vám suma se čtyřmi nulami. A to, samozřejmě, v dolarech.

Takže, IRS není sentimentální a tuzéry prostě daní, zatímco u nás je zažitým zvykem, že nikoli, protože proto. Stejně tak je nemravné danit prostituci, i když velcí zastánci mravnosti, naši sousední Němci ji vesele daní. Ty naše předsudky české, ty jsou tak „heské“, tak heské.

A plnou parou k EET. První březnový a tedy i první EET víkend jsme strávili velkoměstsky klasicky v nákupním centru:

 1. Normální nákup v Hypermarketu byl do 1000,. Kč a účtenka i se všemi EET kódy vyjela bez problémů a bez zdržení.
 2. Vedle je vinotéka a platba za karton Tramínu ve slevě proběhla zcela bez problémů
 3. Žena chtěla koupit sestřenici k narozeninám svetřík, tak nevím, jak to proběhlo, účtenku EET jsem si nevyžádal.
 4. Já mezitím pátral, kde bych sehnal pedometer, to je přístroj k diagnostice pedofilie, vhodný pro všechny ředitele škol, vedoucí dětských táborů a samozřejmě i rodiče.
  V Datartu ho neměli, ale ve sportu mi ho prodali. Samozřejmě a bez keců o EET. Ty kódy tam byly.
 5. A když jsme vyhladovělí a vyžíznělí zapadli do „palačinkárny“, tak jeden burger s lososem, dvojka Veltlína a modré pivo to jistili. Samozřejmě, účtenka EET byla OK, ale ti musí už od 1.12.2016.

A kdo tedy to EET „nemusí“? Bez velkého přemýšlení to bude asi podnik, který:

 1. By bez krácení daní asi nepřežil, protože jeho hospodaření je tak mizerné, že částky, přikradené z daně jsou pro hospodářství toho podniku významné.
 2. Nebo majitel podniku, který by sice bez problémů danit mohl, ale zlepšuje si svou životní úroveň tím, že krátí daně.

A jaké jsou základní námitky proti EET?

 1. Ideologické. Oligarcha Babiš chce mít vše pod kontrolou, je to podle George Orwella, ti velcí si na ty malé vždycky došlápnou, atd atd. Platí základní pravidlo:
  Pokud dlužíte milión, máte problém. Ale pokud dlužíte miliardu, pak má problém banka.
 2. Finanční a technické
  Příliš drahé. Jak pro koho. Ten, kdo má obrat pod 250.000,-Kč by si měl zažádat o výjimku.
  Příliš složité. Zase, jak pro koho. Kdo chce, hledá si způsoby, kdo nechce, hledá si důvody.
  Technicky problematické – není pokrytí. Sdělím vám malé tajemství. Mobilní operátoři nejsou žádnou charitou a plánují pokrytí podle počtu zákazníků a ten, kdo chce provozovat byznys, tam kde není žádné pokrytí, ten staví „Hospodu na mýtince“.

Takže, to je jako o všem. Když se nám něco líbí nebo nemáme námitek a když se nám něco nelíbí, tak i bez argumentů vřeštíme jak paviáni v kleci.

P.S. A teď mě napadla ještě jedna věc. Měnil jsme banku a nová banka (FIO) má ve smlouvě jeden paragraf, ve kterém jsem musel potvrdit, že nejsem občanem USA?

A proč? Asi, aby občané USA nemohli u nás ukrývat peníze.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*