Szijjártó: EU nemůže Maďarsko přinutit, jakou si má vybrat vakcínu

Szijjártó: EU nemůže Maďarsko přinutit, jakou si má vybrat vakcínu

Maďarsko má plné právo opatřit si očkovací látky proti koronaviru z jiných zdrojů, než jsou zdroje schválené Evropskou unií, řekl ve Slovinsku na setkání se svými protějšky z ostatních čtyř států vídeňské pětičlenné skupiny (Rakouska, Česka, Slovenska a Slovinska) ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.

„Nedovolíme ani Bruselu, ani maďarské levici diskutovat s maďarskými odborníky o schopnosti a právu rozhodnout, jaká vakcína může být použita v případě nouze v Maďarsku,“ řekl Szijjártó. „Vyvstala otázka, kdo může rozhodnout, zda je vakcína bezpečná, nebo ne. Pro to existují jasná evropská pravidla. O tom může rozhodnout Evropská agentura pro léčivé přípravky nebo v případě mimořádné situace vnitrostátní orgány. To druhé je nesporně evropské řešení.“Szijjártó řekl, že věří, že ti, kdo se snaží odradit maďarský lid od očkování, ohrožují životy, a to je nepřijatelné.

„Maďarští odborníci učinili jasná rozhodnutí,“ řekl a dodal, že většina typů vakcín je nyní k dispozici v Maďarsku. „Bez orientálních vakcín bychom měli velké problémy, protože kdybychom je nekoupili, mohli bychom do konce května očkovat jen o 3,5 milionu lidí méně,“ řekl.

Uvedl, že na cestě je 280 000 dávek ruské vakcíny, což znamená, že se jedná o druhou největší zásilku vakcín, která dorazila do Maďarska od jejich obstarání. Poznamenal však, že středoevropské země jsou na sobě vzájemně závislé.

„Tak je to za normálních okolností, ale teď, když jsou potíže tak velké, je to ještě horší,“ dodal. „Zejména to, že znovu vstoupí v platnost závažná omezující opatření, která způsobí problémy lidem a potíže hospodářství“.

Szijjártó uvedl, že aby se tyto potíže omezily na minimum, měla by být opatření koordinována, zejména s cílem zajistit, aby nákladní a příměstská doprava potřebná pro provoz hospodářství čelila co nejmenšímu množství překážek. To je podle něj důležité i proto, že Maďarsko má s těmito čtyřmi zeměmi obchodní obrat přesahující 30 miliard eur.

Dodal také, že o nákupu ruské vakcíny již jedná několik zemí skupiny, včetně Rakouska, Slovenska a České republiky.

Skupina Vídeňská pětka byla založena loni v červnu z podnětu Rakouska a jednalo se již o jejich páté setkání, které se konalo opět ve Slovinsku, neboť země se chystá v červenci převzít rotující předsednictví EU.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*