Syrští Kurdové odmítají odhalit počet budovaných amerických základen a objem dodávaných amerických zbraní

Syrští Kurdové odmítají odhalit počet budovaných amerických základen a objem dodávaných amerických zbraní

V návaznosti na nedávno oznámené osvobození syrského města Rakká, mnozí analytici přemýšleli o rozsahu podpory USA většinou převážně Kurdy obsazeným Syrským demokratickým silám (SDF), které vedly operaci a počty vojenských zařízení, které USA vytvořily v severní Sýrii. Kurdové však odmítli odhalit jakékoli podrobnosti.

V rámci probíhajících zpráv o tom, že USA nadále vyzbrojují syrské Kurdy, dokonce i po oznámení o osvobození města Rakká, Nuri Mahmud, oficiální zástupce kurdských lidových jednotek (YPG), primární prvek SDF, které provedly operaci, potvrdil, že Spojené státy jim dodávají zbraně od osvobození Kobani v roce 2015.

Mahmud však odmítl odhalit objem zbraní poskytnutých USA, ale pouze poznamenal, že „je relativně skromný a nestačí ve srovnání se zbraněmi, které dodávaly irácké armádě na osvobození Mosulu.“Kurdský představitel nazval jejich vztah s Washingtonem za „strategickou alianci“ a potvrdil, že USA budují vojenské základny na územích, které Kurdové dostávají pod kontrolu.

Podle Nuri Mahmuda jsou tato zařízení používána k boji proti islámskému státu. Mahmud však odmítl poskytnout přesný počet provizorních amerických základen.

„O této otázce nemůžeme diskutovat. Nic nám do toho není,“ řekl kanálu Sputnik Turecko.

Abdulaziz Yunus, zástupce SDF odpovědný za zahraniční věci, také potvrdil, že USA nadále dodávají zbraně SDF a zůstávají jedinou mocí, která Kurdy vojensky podporuje.

Kurdský představitel však stejně jako Nuri Mahmud odmítl odhalit množství zbraní, které obdrželi.

„USA nám dodávají střelivo na základě našich požadavků. Kromě koaličních sil nás nikdo jiný nepodporuje dodávkami zbraní. Nebudeme zveřejňovat přesný objem poskytnutých zbraní, ale doufáme, že se tyto dodávky zvýší, protože nám umožní osvobodit další oblasti od teroristů,“ dodal.

Abdulaziz Yunus zdůraznil, že zájmy SDF se shodují se zájmy USA a že budou pokračovat ve spolupráci. Washington podporoval Svobodnou syrskou armádu, ale to nevedlo k žádným výsledkům. Proto, po osvobození Kobani, se je USA rozhodly podporovat a byly s tímto uspořádáním spokojeny, uzavřel.

 

 

(Almasdarnews/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Almasdarnews)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*