Syrští Kurdové obvinili Turecko z napomáhání při dodávkách chemických zbraní pro džihádisty

Syrští Kurdové obvinili Turecko z napomáhání při dodávkách chemických zbraní pro džihádisty

V rozhovoru se stanicí RT, mluvčí kurdské milice YPG obvinil Turecko, že poskytlo bezpečný převoz chemických zbraní, které byly proti nim v úterý použity nedaleko města Allepo.

Syrští protivládní radikálové „využili příměří“, aby zahájili útoky proti Kurdy kontrolovaným oblastem v blízkosti Aleppa, severní Sýrii, sdělil Redur Xelil kanálu RT. Útočníci se zaměřili na civilní čtvrť regionu, který byl kdysi největší syrské město, a od té doby se stalo klíčovým bojištěm. Podle Xelila, výbušniny při nárazu emitovaly „nepřirozenou vůni“ a „žlutý kouř“, což naznačuje, že byly použity chemické zbraně.

„Naše zdroje uvnitř povstaleckých skupin potvrdily, že byly použité toxické látky. Také jsme ověřili informaci, že jim byl dodán z Turecka plyn sarin. Všechny znaky poukazují na skutečnost, že tyto frakce použily zakázané zbraně, ale nemůžeme získat přístup k odpalovací ploše, protože se nachází na frontě mezi tureckými a povstaleckými silami,“ řekl Xelil kanálu RT prostřednictvím sítě Skype.

Kurdští poslanci v tureckém parlamentu již dříve obvinili Ankaru že dodává islámskému státu a dalším džihádistickým skupinám uvnitř Sýrie chemické zbraně, které používají v jejich boji proti syrské vládě a svalují odpovědnost za jejich nasazení na režim prezidenta Bašára Asada.

Úterní útok, do kterého byl také zapojen fosfor, naštěstí nevedl k žádným vážným nehodám.

„Tento útok byl selháním, to však neznamená, že nedojde k dalšímu. Jsme přesvědčeni, že nepřítel má improvizované výbušniny, které obsahují fosfor a plyn sarin,“ uvedl Xelil.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) minulý měsíc obvinila islámský stát z použití chemických zbraní proti kurdským silám v průběhu roku 2015. Zpráva zveřejněna ve středu odhalila, že džihádistické skupiny provedly nový chemický útok na kurdskou vesnici Zaza v severním Iráku, při němž více než 40 civilistů utrpělo poleptání a poškození plic.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu/ Foto:RT)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*