Syrský džihád. Zplozeno v Americe

Syrský džihád. Zplozeno v Americe

Arabské jaro nesplnilo očekávání Washingtonu. V Libyi se namísto slibované demokracie usídlila anarchie šaríjátu. Odchod vojsk z Iráku připomínal spíš úprk okupantů po porážce. Nová egyptská vláda, která nedostává podporu od USA, nyní otáčí zrak k Rusku a Číně. Také vynucený krok vstříc Íránu byl přijat jako znamení slabosti Obamovy administrativy.

 Americký časopis The International Interest napsal: „Blízkovýchodní sázky Obamy padají. Saúdská Arábie je vyděšena jeho kompromisem s Ruskem. Egypt rozladěný zmenšující se vojenskou pomocí Obamy po svržení islámského prezidenta Mursího přijal nedávno ruskou delegaci. Ani Izrael nezakouší zvláštní štěstí.“ 

 Největší fiasko utrpěly Spojené státy v Sýrii. Asad unikl zahraniční agresi, přistoupil na zničení zásob chemických zbraní a jeho protivníci pokračovali v mírových jednáních „Ženeva 2“. To se nestalo zásluhou, ale navzdory snaze Washingtonu. Jeffrey Goldberg z agentury Bloomberg přiznává: „Západ se může cítit morálně i strategicky poražený. Naši spojenci na Blízkém východě, kteří se stali svědky toho, jak USA dříve slibovaly pomoc při svržení Asada, toto nesplnily, budou pochybovat o americké návaznosti a přátelství a přeorientují svou politiku pro USA nedobrým směrem.“

 Časopis Foreign Policy zveřejnil fakta o tom, že v Sýrii proti vládnímu vojsku bojuje přes 5 tisíc zahraničních bojovníků, což je více, než v kterémkoliv předchozím konfliktu v muslimském světě. Do Sýrie se na džihád sletěli žoldáci z desítek zemí, přilákáni krví a dolary, teroristé, hrdlořezi a sadisté. Dnes tam existují tři velké skupiny radikálních islamistů: Islámská fronta, Islámský stát Iráku a Sýrie (ISIS) a syrská filiáka al-Kájdy Džabhat en-Nusra. Ti tak hbitě najeli na věc, že se objektem jejich útoku stala nejen armáda, jinověrci a civilisté, ale i spojenci ze Svobodné syrské armády (SSA).

 Generál Salim Idris, velitel SSA, řekl v rozhovoru britským novinářům, že jeho lidé musí nyní bojovat na dvou frontách, s fanatiky z ISIS i s vojsky Asada. V obavách z „islamizace “ syrského konfliktu Idris dokonce nevyloučil možnost spojenectví  SAS s vládními silami kvůli zorganizování odporu proti skupinám napojeným na al-Kájdu. Jenže neuplynul týden, co chrabrý generál, dříve zradivší Asada, stěží přes Turecko a Katar utekl islamistům. Rozhodl se k útěku poté, co se bojovníci Islámské fronty zmocnili jeho štábních prostor a skladu, v němž byla velká část amerických zbraní.

 Politici ve Wall Streetu a Londýně těžko prozřeli a těžko pochopili, jaké že to monstrum vytvořili, když chtěli „vztyčit prapor demokracie“ nad přemoženým Damaškem. Avšak zpravodajské služby USA a Velké Británie dnes tvrdí, že největší teroristická hrozba pro Evropu a USA pochází ze Sýrie, kam se shromáždily stovky muslimů, kteří se chtějí připojit k džihádu. Přitom již před rokem střízlivě uvažující západní novináři před takovým zvratem událostí varovali.

 David Enders z McClatchy Newpapers po vlastním šetření došel k závěru, že USA poskytují finanční, materiální a další pomoc teroristům z al-Kájdy, kteří zabíjejí americké vojáky v Iráku a Afghánistánu. Skupina Džabhat en-Nusra, napojená na al-Kájdu je ve válečných operacích povstalců bojujících se syrskou vládou rozhodující a její velitelé otevřeně říkají: „Jakmile skončíme s Asadem, pustíme se do USA.“ A jestli se senátor McCain chce přátelit a fotografovat s takovýmito mudžahedíny, kteří řežou hlavy civilistům a zajatým vojákům (tento sestřelený pilot miluje všelijakou sebranku), ve státní politice to není přijatelné.

 Amnesty International nelze podezírat ze sympatií k Asadovi a přesto se ve svém posledním dokumentu věnovala porušování lidských práv a zločinům bojovníků ISIS. Na severu Sýrie, který ISIS kontroluje, jsou stanoveny kruté zákony šaríja, v sedmi věznicích jsou drženy stovky lidí, kteří denně podstupují tělesné trety, mučení a popravy. Je to středověká krutost, únosy civilistů i cizinců, mlácení dětí a mládeže. Takové jsou normy žití tam, kde vládnou za podpory USA náboženští fanatici. Randa Slim z washingtonského Middle East Institute říká: „Mnozí bývalí aktivisté se mi nyní přiznávají, že pokud by měli volit mezi ISIS a Asadem, volili by Asada.“

 Dokonce bývalý náčelník štábu izraelských ozbrojených sil Dan Halutz radí volit ze dvou zel to menší: „V současnosti musí mezinárodní společenství chápat, že svržení Asada ….povede k destabilizaci regionální bezpečnosti.“ S ním zcela souhlasí jeho americký kolega, bývalý ředitel CIA Michael Hayden.

 Druhý světový specialista v této oblasti, redaktor britského oddělení deníku The Telegraph Con Coughlin vyzval západní země  „připravit se na vítězství Asada“. Konstatuje: „Takový výsledek oslabí ve světě pozici pana Camerona a prezidenta Obamy, kteří tak zarputile vyzývali ke změně režimu v Damašku. Upevní to vliv Íránu a Ruska, kteří nepodlehli mezinárodnímu nátlaku a neodmítli Asadovi pomoc.“

zdroj : ru.fbii.org   vyšlo na : outsidermedia.cz

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*