Syrská armáda vyčistí Aleppo od militantů po humanitární pauze

Syrská armáda vyčistí Aleppo od militantů po humanitární pauze

Ve čtvrtek vstoupila v syrském městě Aleppo v platnost jedenáct hodin trvající humanitární pauza. Během této doby bude ozbrojeným teroristům umožněno opustit obležené město.    

Poté, jak skončí pauza, ruská a syrská armáda má v plánu zlikvidovat zbytek militantů, sdělili zástupci ruské a syrské vlády ruskému deníku Izvestija.

V Aleppu byly v plném proudu těžké boje, když syrské vládní síly zahájily masivní ofenzívu na východní okresy v rukou militantů po zhroucení příměří zprostředkovaného Ruskem a Spojenými státy na začátku září.

Současná humanitární pauza je příležitostí pro civilisty opustit bojovou zónu. Je to také poslední šance pro teroristy opustit město, uvedl ruský senátor Franz Klintsevich.

„Toto příměří vytváří možnost pro civilisty opustit bojovou zónu. Teroristé budou mít stejnou příležitost. Po humanitární pauze bude město úplně očištěno od militantů. Ale bude velmi těžké obvinit Rusko z ignorování zájmů civilistů, „zdůraznil zákonodárce.

Na druhé straně, syrský zákonodárce Jamal Rabia také potvrdil záměr očistit město od teroristů po humanitární pauze.

Rusko vynaložilo mnoho úsilí k nalezení mírového řešení syrského konfliktu. Ale teď je zřejmé, že ZSA a jejich spojenci nemají zájem o takový scénář. Aktuální příměří bude poslední možnost pro radikály opustit město. Následující očista města bude vojenským řešením, ale připraví to půdu pro jednání o vyřešení konfliktu,“ uvedl zákonodárce.

Původně bylo plánováno, že humanitární pauza v Aleppu začne v 8:00 místního času a potrvá do 16:00. Nicméně, generálporučík Sergei Rudskoy, šéf ruského generálního štábu hlavního operačního ředitelství ve středu oznámil, že humanitární pauza bude prodloužena o tři hodiny na 19:00 hodin místního času.  Rudskoy vysvětlil, že prodloužení bylo v reakci na požadavky mezinárodních organizací.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý oznámil, že ruské a syrské vzdušné síly zastavily útoky kolem obleženého města v rámci přípravy na čtvrteční humanitární pauzu.

Ministr zdůraznil, že na začátku humanitární pauzy budou syrské síly staženy z města, aby zajistily průchod ozbrojených militantů po dvou vyznačených trasách, včetně silnice Castello. Kromě toho bude zřízeno šest koridorů pro civilisty opouštějící bojovou zónu.

Nicméně, některé vojenské skupiny již uvedly, že Aleppo neopustí a budou bojovat až dokonce. Mezitím bylo také oznámeno, že dne 19. října, samostatné jednotky více než 150 aktivistů z Ahrar al-Sham opustili město na základě dohody se syrskou armádou.

Plán na vyčištění Aleppa od teroristů po humanitární pauze byl také dříve oznámen syrským prezidentem Bašárem Asadem.

„Našim úkolem, podle ústavy, podle zákona, je, že musíme chránit naše lidi, a že musíme zbavit Aleppo od teroristů. To je místo, kde můžeme civilisty chránit. Jak můžeme civilisty chránit, když jsou pod kontrolou teroristů? Teroristé je zabíjí a jsou pod jejich úplnou kontrolou. Je naše role je sedět a dívat se? Musíme útočit na teroristy, to je evidentní,“ řekl ve středu Asad švýcarskému televiznímu kanálu SRF.

Ruští experti předpovídají negativní reakce ze strany Západu na plány vyčistit Aleppo od teroristů po humanitární pauze. Nicméně, ruské ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany opakovaně zdůraznily, že Rusko zahájilo svou kampaň v Sýrii na základě žádosti syrské vlády, na rozdíl od Amerikou vedené koalice.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:REUTERS/ Abdalrhman Ismail)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*