Sýrie, zprávy z fronty

Sýrie, zprávy z fronty

V českých médiích se nyní o Sýrii mnoho nedočteme. Výjimku tvoří článek na téma ztrát ruské armády, kde se spekuluje, jestli letos padlo v Sýrii deset nebo čtyřicet Rusů.

Z těchto médií je přímo cítit zklamání, že to není čtyři sta nebo lépe čtyři tisíce a že se nemůže psát o novém ,,Afganistánu“ pro ruskou armádu. Co se dnes v Sýrii děje? Především probíhá úspěšná ofenzíva syrské armády, kterou podporují hlavně letectvo, námořnictvo a speciální síly Ruska a neoficiální jednotky Iránu. Cílem ofenzivy je obsazení nalezišť plynu a ropy v centrální Sýrii, které dosud kontroloval Islámský stát.

Obsazení těchto ,,polí“ umožní Sýrii získat finanční zdroje na vedení války. Syrská vláda teď kontroluje většinu lidských zdrojů a potřebuje k tomu přidat ekonomické zdroje. S Ruskou pomocí probíhá reorganizace syrské armády. Z ruských skladů ,,uloženek“ je do Sýrie dovážená stará repasovaná technika, která ovšem svoji jednoduchostí a praktičností syrským vojákům vyhovuje.

Především jde o tanky T-62, na které jsou Syřané zvyklí ještě z válek s Izraelem. Součástí ofenzivy bylo také zablokování speciálních sil USA a jejich neoficiálních sil (takzvaná Syrská svobodná armáda a část Kurdů) v jejich postupu do centrální Sýrie. V průběhu této operace došlo ke spojení Iránu, iránských jednotek v Iráku a iránských sil v Sýrii po pozemních komunikacích.

Poslední událost vzbudila velkou nelibost Izraele. Rusko proto rozmísťuje svoje vojenské policisty podél hranice s Izraelem, aby zajistilo klid před protiizraelskými fanatiky z řad proíránských oddílů a uklidnilo tak Izrael. Jaké jsou ruské síly v Sýrii? Rusko zde zcela legálně udržuje námořní, letecké a pozemní jednotky. Na 49 let má podepsané dohody o využívání letecké a námořní základny v Sýrii.

V Sýrii působí asi 30 až 40 bojových letounů (smíšený pluk) a stejný počet vrtulníků. Pozemní síly zastupuje několik praporů speciálních sil, námořní pěchoty, ženistů a vojenské policie. Doplňují to jednotky zdravotní a jednotky zajišťující humanitární pomoc. Letectvo doplňují síly protivzdušné obrany, včetně systému S 400 s dosahem minimálně 250 km. Námořnictvo má u Sýrie uskupení několika válečných lodí a minimálně jedné ponorky.

Provádí útoky střelami s plochou dráhou letu a zajišťuje takzvaný syrský expres, což jsou výsadkové a dopravní plavidla se zbraněmi do Sýrie z Ruska. I největší kritik Ruska musí přiznat, že ruská armáda udělala neskutečný pokrok a syrské tažení zvládá úspěšně a s minimálními ztrátami. Silácká vyjádření Saúdů a dalších sponzorů islamistů jsou minulostí. Média mlčí, neboť by musela psát pravdu. Rusové a Sýrie vyhrávají první kolo války. Vyhrávají za situace, kdy ještě před dvěma roky byla Sýrie před pádem.




Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*