„Sýrie zplynovala vlastní lidi v době, kdy Trump zvažoval stažení vojsk?“Nezávislí novináři zpochybňují „chemický útok“ v Dúmě

„Sýrie zplynovala vlastní lidi v době, kdy Trump zvažoval stažení vojsk?“Nezávislí novináři zpochybňují „chemický útok“ v Dúmě

Ne všichni uvěřili zprávě o chemickém útoku syrské vlády v Dúmě. Kritici online tvrdí, že tyto tvrzení přišly ve stejné době, kdy Donald Trump oznámil plány opustit Sýrii a stáhnout militanty z Ghúty.

Protivládní aktivisté, včetně proslulé skupiny civilní obrany Bílé přilby obvinily v sobotu syrské úřady, že použily chemické zbraně ve městě pod kontrolou militantů ve východní Ghútě, a uvedly, že byly zabity desítky civilistů.

Tato tvrzení obnovily výzvy k intervenci Západu v Sýrii, zatímco Damašek uvedl, že se jedná o „inscenaci“ a ruské ministerstvo zahraničí je v neděli označilo za „falešné zprávy“.

Zatímco následovala bezprostřední mediální bouře, obviňování Bašára Asada z hanebných zločinů a je předpovídán nový americký útok proti silám v Damašku, někteří novináři s poznatky o událostech v zemi v Sýrii se k tomuto incidentu vyjádřili nesouhlasně.

Nezávislá novinářka Vanessa Beeleyová, která několikrát navštívila syrskou frontu, uvedla, že zpráva o chemickém útoku, která se rychle objevila v mainstreamových médiích, je „100% lež“ a poukázala na to, že skupina Bílé přilby byla již dříve přistižena při inscenování podvrhů.Načasování tvrzení o údajném chemickém útoku také zpochybnila novinářka Caitlin Johnstoneová, která poukázala na to, že se tyto zprávy šíří ve stejnou dobu, kdy Trump chtěl stáhnout vojska ze Sýrie a ve stejnou dobu, kdy se syrský prezident Bašár Asad blížil ke svému vítězství v Dúmě.

Ve svém článku na webu Medium, Johnstoneová pochybuje o důvěryhodnosti zdroje Bílých přileb kvůli jejich „extrémně podezřelému západnímu financování a teroristickým vazbám,“ a připomněla také čtenářům, že západní vlády mají „rozsáhlou historii používání lží, propagandy a operací pod falešnou vlajkou k výrobě podpory pro vojenskou agresi.“

Chemický útok na svůj vlastní lid k „vyvolání hněvu americké válečné mašinérie,“ by znamenal, že „Asad spontánně začal jednat proti vlastnímu zájmu,“ napsala novinářka, která odsoudila vliv mainstreamových médií, o kterých řekla, že tyto zprávy mají „usnadnit, aby lidé věřili tomu, že Bašár Asad a Vladimír Putin záměrně zabíjejí civilisty jedovatým plynem bez jakéhokoli důvodu, než aby věřili, že „stejná říše, která nás oklamala k intervenci v Iráku, nás klame u iráckého souseda v Sýrii.“

Americká novinářka Rania Khaleková uvedla, že načasování údajného útoku je „šílené“, protože se ukázalo, že syrská vláda byla v nejsilnějším postavení během celého konfliktu a Trump prohlásil, že chce, aby byly americké jednotky staženy ze země.

„Je zvláštní, že kdykoli Trump navrhne stažení ze Sýrie nebo ústup, Asad (který by to ocenil) najednou nevysvětlitelně použije chemické zbraně a sám sobě to zpacká. Jak výhodné pro hráče, kteří zoufale chtějí, aby se Spojené státy hlouběji zapojily,“ napsala na Twitteru novinářka na volné noze Danielle Ryanová.

Jiní komentátoři také tvrdí, že zprávy o chemickém útoku jsou ve skutečnosti zaměřené na to, aby vtáhly USA hlouběji do syrského konfliktu.

„Dává to úplně smysl“, že Asad provede chemický útok několik dní poté, co Trump prohlásí, že chce opustit Sýrii, a tak donutit Trumpa, aby tam zůstal déle…Opravdu? Útok je zřejmě v zájmu toho, kdo chce, aby USA zůstaly v Sýrii, aby oslabily Asada. Jak hloupí můžete být, když to nevidíte?

Takže hned poté, co Trump prohlásí, že je čas, aby americké jednotky opustily Sýrii a přímo poté, co syrská vláda plně osvobodí východní Ghútu se Asad rozhodne použít chemické zbraně, které ani nemá?

To jo. Zdá se, že něco v této představě není úplně správně 🙂

Jste prezident Sýrie, začíná občanská válka, téměř prohrajete. Ale teď máte vyhrát.

Jediná věc, která se může vyvinout špatně, mezinárodní intervence, ke které dojde pouze tehdy, pokud použijete chemické zbraně. Vy chemické zbraně použijete.

Někteří poukazovali na to, že Rusko a Sýrie nedávno varovaly mezinárodní společenství o možném chemickém útoku pod falešnou vlajkou v důsledku pokroku syrské armády.

Americký novinář a spisovatel Mike Cernovič poukázal na to, že prezident Asad neměl absolutně žádnou motivaci k použití chemických zbraní proti vlastnímu lidu. „Dává to úplně smysl, aby Asad zplynovat děti právě když Trump oznámil stažení vojsk. Je to jediné a rozumné racionální rozhodnutí,“ dodal sarkasticky.

Zároveň Cernovič věří, že eskalace syrského konfliktu a prodloužený pobyt USA v zemi může dokonce smířit republikány a demokraty.

„Válka je dobrá pro vládnoucí stranu, která stojí před střednědobými volbami, což je jeden z důvodů, proč demokrati nemohou podporovat Trumpovo vedení pozemní války v Sýrii, ale jejich krvavý chtíč je silný a může překonat jejich touhu vyčistit dům,“ napsal.

Po zprávách o chemickém útoku americký prezident Donald Trump, který minulé úterý prohlásil, že chce „odejít“ ze Sýrie, označil Asada za „zvíře“ a dodal, že „prezident Putin, Rusko a Írán“ jsou zodpovědné jako podporovatelé syrských orgánů.

Syrská státní média mezitím informovala, že militanti Jaysh al-Islam, kteří byli poraženi v Dúmě, se dohodli se syrskou vládou, podle níž budou mít možnost opustit město za propuštění vězňů.

Dne 4. dubna 2017 byl v Sýrii podobně hlášen závažný chemický útok, jen několik dní poté, co americký ministr zahraničí Rex Tilerson a vyslankyně OSN Nikki Haleyová uvedli, že „sesazení Asada“ už není prioritou Washingtonu. V té době Bílé přilby a další aktivistické skupiny tvrdily, že až 100 civilistů ve městě Chán Šajchůn v Idlibu bylo zabito chemickou zbraní sarin, který byl použit při leteckém útoku syrských vládních sil. USA okamžitě svalily vinu na Damašek a odpálily rakety Tomahawk na leteckou základnu Šajrát a tvrdily, že je to právě ta základna, ze které vzlétly letouny vyzbrojené chemikáliemi.

Sýrie, u které bylo potvrzeno, že zničila své zásoby sarinu v rámci dohody mezi Ruskem a USA v roce 2013, odmítla tato obvinění. Rusko také zdůraznilo, že nikdy nedošlo k důkladnému a nestrannému vyšetření incidentu, kdy odborníci OPCW odmítli navštívit město. Moskva také tvrdila, že celý útok mohl být zinscenován.

(Údajný chemický útok v Sýrii Foto: Reuters)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Sýrie zplynovala vlastní lidi v době, kdy Trump zvažoval stažení vojsk?“Nezávislí novináři zpochybňují „chemický útok“ v Dúmě

  • Američtí váleční jestřábi jsou čím dál tím víc trapní,ubozi,stále stejný scénář,ale co je hrozné,že jim to Svět pořád žere i s navijákem,co dělají ti lidé v OSN,když nedovedou říci Uss agresi dost,jsou tak hloupí,že ani důkazy, které Rusko předložilo,jim nestačí,co jim brání se jet přesvědčit?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*