Sýrie se na severovýchodě připravuje na vojenskou konfrontaci s Tureckem

Sýrie se na severovýchodě připravuje na vojenskou konfrontaci s Tureckem

Syrská armáda a národní obranné síly posílily své síly v reakci na nové kolo agresivních akcí turecké armády a jejích zástupců v severovýchodní Sýrii.

Několik konvojů vládních sil, včetně několika bojových tanků T-62M a řady nákladních vozidel vybavených těžkými kulomety, bylo nasazeno v regionu Ayn Issa po intenzivních tureckých dělostřeleckých útocích na pozice kurdských Syrských demokratických sil a syrské armády poblíž al-Nuyhatu,  al-Hasakahu a Hushanahu v severním městě Rakká. Další skupina vládních jednotek byla rozmístěná v blízkosti města Tell Tamr.Podle místních zdrojů, nedávné útoky ze strany Turecka neměly naštěstí žádné ztráty na civilních životech ani vojenském personálu. Pravidelné útoky Turecka na tyto oblasti však ve skutečnosti přeměnily velkou část této oblasti umístěné relativně blízko k Tureckem okupované části na území zcela bez lidí. Sýrská státní média také informovala, že Turecko zřídilo nový výcvikový tábor pro své přisluhovače severozápadně od Tell Tamru.

Zatímco šance na otevřenou plnou vojenskou konfrontaci v severovýchodní Sýrii mezi Tureckem a Syrskou armádou zůstávají nadále nízké, vojenská patová situace s pravidelným porušováním příměří jednoznačně nepřispívá k žádnému mírovému procesu.

Mezitím, americká vojska, které Trumpova administrativa před časem z většiny stáhla ze Sýrie, rozšiřují svou vojenskou infrastrukturu. Nedávno zřídila nové letiště přibližně 8 km jižně od města al-Ya’rubiyah v provincii al-Hasakah. Místní zdroje uvádějí, že americké síly tam aktivně nasazují nová zařízení a materiály, staví kasárny a betonové bariéry. Jednotky Syrských demokratických sil se údajně podílejí také na zabezpečení obvodu letiště.

Při útoku střelců na kontrolní stanoviště ve městě Talfita v západní části oblasti Qalamun, poblíž hranice s Libanonem, byl zabit nejméně jeden voják a další 3 byli zraněni. Po útoku armáda a bezpečnostní síly rozmístily další jednotky do oblasti s cílem najít a neutralizovat útočníky. Hizballáh je údajně také zapojen.

Takové útoky v západním Qalamunu jsou neobvyklým vývojem v důsledku přísných bezpečnostních opatření. Předchozí pozoruhodný incident tohoto druhu se stal v prosinci 2019, kdy ozbrojenci zaútočili na kontrolní stanoviště armády ve městě Rankos ve východním Qalamunu. Poté byli všichni útočníci během několika týdnů od incidentu sledováni a v řadě operací neutralizováni.

 

(Syrská armáda Foto: AMN)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*