Sýrie: „Neoprávněné“ sankce EU mají zakrýt teroristické činy

Sýrie: „Neoprávněné“ sankce EU mají zakrýt teroristické činy

Damašek odsoudil Evropskou unii (EU) za uložení nových sankcí proti několika syrským státním příslušníkům, včetně vědců, kvůli údajnému chemickému útoku, tvrdíc, že tyto omezení slouží jen teroristům a pomáhají zakrývat jejich zločiny.                 

Evropská rada v pondělí přidala na svou černou listinu osm syrských vědců a osm špičkových vojenských představitelů, kteří mají údajně podezřelou roli v údajném chemickém útoku na město Chán Šajchůn v provincii Idlib, který v dubnu zabil asi 80 lidí.

Oficiální zdroj syrského ministerstva zahraničních věcí v úterý uvedl, že osoby, na které se EU zaměřila, plní své povinnosti v prosazování rozvojového procesu a boji proti terorismu v Sýrii.

Čerstvé „neoprávněné“ zákazy EU „přichází v rámci hysterické kampaně EU proti syrskému lidu s neuvěřitelnými záminkami ohledně incidentu v Chán Šajchůnu, kde teroristické skupiny útočily na nevinné civilisty za pomocí chemických zbraní,“ uvedl zdroj.

Sankce, které byly uloženy před dokončením vyšetřování údajného chemického útoku, naznačují „neochotu úředníků EU a jejich trvání na podpoře teroristických skupin a klamání mezinárodního veřejného mínění,“ dodal zdroj.Zdroj ministerstva zahraničí rovněž poznamenal, že tyto zákazy ukazují, že „EU chybí morální a etické normy při řešení současných krizí, zejména pokud jde o všeobecnou válku proti terorismu,“

Zdroj zdůraznil, že Sýrie nemá žádnou formu chemických zbraní a že syrský stát nikdy nepoužíval takové zbraně na žádných místech za žádných okolností.

Nové opatření přineslo celkový počet 255 osob podléhajících sankcím EU souvisejícím se syrskou krizí. Zákazy EU jsou také zavedeny na 67 společností spojené s vládou prezidenta Bašára Asada.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že nové sankce EU proti Sýrii ukazují, že je Evropa odhodlána vypořádat se s těmi, kteří jsou zodpovědní za útoky chemickými zbraněmi.“

Washington zavedl omezení proti stovkám zaměstnanců a vědců syrské vládní agentury kvůli jejich údajnému zapojení do vývoje chemické munice.

Po incidentu v Chán Šajchůnu ze dne 4. dubna, západní státy a jejich regionální spojenci spěchali, aby uvalili vinu na syrskou vládu, aniž by poskytli důkazy na podporu svých obvinění.

Sýrie však během protiteroristických operací zakázala používání zakázaných zbraní.

Damašek souhlasil s předáním celého svého chemického arzenálu Organizace pro prevenci chemických zbraní (OPCW) poté, co byl obviněn z podobného útoku v roce 2013.

Ruské ministerstvo obrany také uvedlo, že syrské letectvo cílilo na militantní zbrojní depo v oblasti, o které se předpokládá, že se zde přechovávaly některé chemikálie.

Damašek a Moskva také vyzvali k důkladnému a nestrannému vyšetřování incidentu.

Nicméně, několik dní po incidentu, americké válečné lodě ve východním Středomoří odpálily 59 raket Tomahawk na syrskou leteckou základnu v provincii Homs.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*