Sýrie, Kunduz a MH17: Jak u hloupých na dvorečku

Sýrie, Kunduz a MH17: Jak u hloupých na dvorečku

Tak jsem si v 8:00 pustil ČT24 a dozvěděl jsem se tolik věcí, že jsem se málem stal inkontinentním. Vojenská přítomnost Ruska v Sýrii prodlouží konflikt a znesnadní politické řešení, které ale nikdo za 5.5 nehledal či nenašel.

Takže,  zatímco vojenská přítomnost Ruska konflikt prodlužuje, tak USA dodaly 50 tun munice protiasádovským rebelům, nechci přímo říci teroristům a to patrně konflikt zkracuje.

A tito protiasádovští rebelové využijí ty zbraně pro boj proti komu? No, určitě ne proti Islámskému státu, protože ten nechtějí porazit ani USA, ale proti Asádovi. Což je smysl a účel toho utrpení syrského lidu, nahradit jednoho paznehta ještě větším paznehtem.

Spolupracovníci Lékařů bez hranic zabiti při vzdušném bombardování nemocnice v Kundúzu Foto: MSF/AFP/Getty Images
Spolupracovníci Lékařů bez hranic zabiti při vzdušném bombardování nemocnice v Kundúzu Foto: MSF/AFP/Getty Images

V tom jsou USA mistry nad mistry a povedlo se jim takto zničit nejednu zem. Ostatně, ani na té Ukrajině to teď, skoro dva roky po puči na Majdanu nevypadá lépe než za „zločince a korupčníka“ Janukovyče. Ovšem Janukovyč alespoň udržel jednotnou Ukrajinu.

A tímto krásným oslím můstkem jsme se dostali k onomu tragickému sestřelu letu Malajských aerolinií MH17. Rozdíl mezi tímto sestřelem a bombardováním nemocnice v Kunduzu je jediný. A sice, o řád vyšší počet obětí. To je vše.

Jinak Kunduz =  afghánský MH17. Ve zprávách říkali, že šlo o omyl. Jistě, jde ale o to, jaký omyl. Mohl by to být omyl ten, že zbloudila střela, resp. bomba. To si ale nemyslím. Spíše byly chybné zpravodajské informace, že se v objektu nachází nepřátelský cíl.

A nebo ještě jedna možnost. Tu říkám s tím, že dostanu „po čuni“. Ti provozovatelé té nemocnice, myslím, že Lékaři bez hranic, tam vědomě nebo nevědomky ukrývali teroristy, což po tom útoku samozřejmě nemohou přiznat.

Ale, to byla jen taková teoretické úvaha od čtenáře špionážních románů typu: Muž, který přišel z chladu a protože se nedá nikdy prokázat, tak ji můžeme rovnou zavrhnout.

A sestřel MH17? To samé v bledě modrém. Série omylů, která k tomu nešťastnému sestřelu vedla. Jednak to uvolnění letové trasy pro civilní lety. Dále skutečnost, že i přes zřejmé nebezpečí tam panoucí, Malajské aerolinky tuto letovou trasu využívaly.

A pak samozřejmě bojový zápal separatistů, kteří měli velmi špatnou zkušenost s vládními bitevníky SU-25 a dalšími a proto po nich „pálil ze všech hlavní“.

To se v zápalu boje dá pochopit a částečně i omluvit. V každém případě ale to selhání plánování a navigace na cíl byly v případě amerického náletu na Kunduz podstatně větší, než při sestřelu MH17.

A to jednoduše proto, že měli k dispozici daleko lepší informace, komunikaci, zázemí, prostě naprosto vše.

A toto krátké zamyšlení může skončit tím, že co je moderní svět moderním světem, tak platí princip dvojího metru. To, že Kuba je více než 50 let osinou v prdeli USA každý bere za danou minci a vyslání invaze kubánských exulantů za OK.

Ukrajinu nedělí od Ruska žádné stovky kilometrů moře, ale jen pomyslná hranice. A pokud na Ukrajině dojde k proamerickému puči, zajímá to ruské vedení naprosto stejně, jako, zjednodušeně řečeno, prosovětstký puč na Kubě.

Nebudeme zde dělat žádnou soutěž o tom, kdo je větší gauner. To přenechám panu Zieglerovi. U něj to je ostatně jasné, vždy to bude Rusko, i kdyby Obama na koštěti jezdil.

Ale jedna věc je jasná, jakmile se civilisté přimotají do nějaké citlivé zóny, ať už je to MH17 nebo KAL007 nebo sestřel bezejmenného iránského Airbusu lodí Amerického námořnictva USS Vincennes, tak jsou v ohrožení na životě.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*