Švýcarský parlament chce zakázat zahraniční financování mešit a kázání v arabštině

Švýcarský parlament chce zakázat zahraniční financování mešit a kázání v arabštině

Švýcarští zákonodárci se rozhodli zakázat zahraniční financování mešit, včetně toho ze Saúdské Arábie, a donutit mešity používat místní jazyk, namísto arabštiny nebo jiných cizích jazyků.                        

Švýcarská národní rada, dolní sněmovna parlamentu, hlasovala těsnou většinou k zakázání financování mešit ze zahraničí a pro obecné zvýšení transparentnosti jejich financování.

Pokud zákon projde Senátem, jednotlivé mešity budou muset nahlásit, kdo je podporuje a kázat v jednom ze švýcarských úředních jazyků, a to v němčině, francouzštině, italštině nebo románštině, píše deník Neue Zuercher Zeitung.

Hlasování proběhlo minulý týden a podle internetových stránek Federálního shromáždění hlasovalo 94 členů parlamentu pro zákon a 89 hlasovalo proti.

Nový zákon je inspirován podobným zákonem platným v Rakousku od roku 2015, jehož účelem bylo výrazně povzbudit „evropský islám“ a odradit radikalizaci a zahraniční vliv na muslimský národ.Tato legislativa však není podporována federální vládou, která tvrdí, že nespravedlivě diskriminuje muslimy tím, že je podezřívá a tím pohání extremismus.

Federální vláda je také proti tomu, aby mešity používaly místní jazyky a trvá na tom, že jde o otázku svobody jazyka.

Federální vládě se v loňském roce podařilo zablokovat zákon, o kterém hlasovala Rada, navrhující zákaz zahalování obličeje islámským závojem.

Nicméně, zákaz islámských minaretů byl v roce 2009 schválen v referendu téměř 58% obyvatelstva.

Saúdská Arábie je dobře známá pro své financování radikální wahhábistické interpretace islámu v Evropě, včetně financování výstavby mešity Finsbury Park v Londýně. Mešita byla proslulá svými spojeními s nenávistným kazatelem Abu Hamzem, bombovým útočníkem Richardem Reidem a spiklencem 11. září Zacariasem Moussaouim předtím, než byla zreformovaná a znovu otevřena v roce 2005.

Britská Strana nezávislosti (UKIP) navrhla podobný zákaz financování ze zahraničí v Británii, ale nezahnula jej v jejich manifestu 2017 s tím, že neměla dostatek času na to, aby se zákon prozkoumal před předčasnými volbami.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*