Švýcarsko chce kontrolovat telefony a notebooky migrantům žádajícím o azyl

Švýcarsko chce kontrolovat telefony a notebooky migrantům žádajícím o azyl

Po mnoho měsíců probíhají diskuse o prověřování chytrých telefonů a počítačů nováčkům při provádění kontrol na pozadí a ověřování totožnosti. Zastánci opatření trvají na tom, že by to mohl být užitečný nástroj, protože mnozí přicházejí do Švýcarska bez jakýchkoli dokumentů, zatímco odpůrci tvrdí, že se jedná o porušení soukromí.Státní politická komise Švýcarské národní rady začala pracovat na právních změnách, které by migračním orgánům umožnily získat informace z chytrých telefonů a jiných zařízení pro ukládání dat, které patří lidem hledajícím azyl ve Švýcarsku. Tento krok navrhl švýcarský zákonodárce Gregor Rutz.

„Když žadatel o azyl přijde do Švýcarska a žádá o ochranu, musí spolupracovat. To zahrnuje informování, kam jde, odkud pochází a proč žádá o azyl. Zjistili jsme, že 80% nově příchozích přišlo bez dokladů. Člověk neví, odkud mnozí přišli nebo kdo jsou,“ řekl a poukázal na to, že mnozí o tom nechtějí poskytovat informace, takže úřady potřebují nástroj, který by to zjistil.

Jak bylo nedávno odhaleno, švýcarské migrační úřady prováděly dobrovolné kontroly zařízení pro ukládání dat od listopadu 2017 do května 2018. Mluvčí Státního sekretariátu pro migraci (SEM) Daniel Bach potvrdil tyto informace, které byly poprvé zveřejněny portálem Tamedia, který citoval interní zprávu o pilotním projektu. Experiment ukázal, že v 15 procentech z 565 zaznamenaných případů se úředníkům podařilo získat užitečné informace o totožnosti migrantů nebo o jejich cestovní trase.

Jak uvedl mluvčí SEM, citovaný švýcarskou tiskovou agenturou SDA, výsledky experimentu ukazují, že hodnocení by mohlo „poskytnout důležité dodatečné informace o původu a totožnosti žadatelů o azyl a jejich cestě“. Poukázal na to, že migranti dobrovolně předali svá zařízení ke kontrole a bylo jim zaručeno, že jejich údaje budou chráněny.

Nevládní organizace Swiss Refugee Agency (SFH) však projekt ostře kritizovala a označila ho za ústavně sporný a naznačila, že není jasné, zda úřady mohou údaje použít pro jiné účely, než je ověření.

Švýcarské migrační orgány zdůraznily, že žadatelé o azyl by mohli mít zájem o poskytnutí informací úředníkům, kteří by mohli odůvodnit jejich žádosti. Současně Daniel Bach poznamenal, že tři čtvrtiny migrantů hledajících ochranu ve Švýcarsku nemohou prokázat svou totožnost s dokumenty.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*