Švýcarská média: Teroristé v Sýrii vydělávají na obchodu s bavlnou prostřednictvím Turecka

Švýcarská média: Teroristé v Sýrii vydělávají na obchodu s bavlnou prostřednictvím Turecka

Teroristická skupina islámský stát (IS) přijímá finanční prostředky nejen z prodeje syrské ropy, ale také ze syrské bavlny, kterou prodává prostřednictvím Turecka, informovaly švýcarské noviny Tribune de Geneve

„Bavlna je jedním z hlavních syrských zdrojů příjmů, ale teď je tento obchod v rukou IS,“ stojí ve švýcarských novinách. Tato bavlna prochází přes Turecko, které ji získává od překupníků, kteří na ní vydělávají.

Bavlna se dále používá na výrobu oblečení západních značek, a tak je těžké najít původ materiálu, uvádí noviny. Hráči na tomto trhu se více zajímají o kvalitu zboží, než o jeho původ, tvrdí švýcarské noviny. „Šaty, které kupujeme, často přináší peníze pro islámský stát na nákup zbraní používaných proti nevinným lidem a také k financování terorismu, který běsní uvnitř našich demokracií.“

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Zdroje příjmů, které IS dostává z obchodu s bavlnou, jsou dalšími zdroji k 2.000.000 dolarů denně z ropných příjmů, konfiskování majetku lidí, kteří jsou okradeni a zabiti, ale také z „průmyslu“ unášení lodí kvůli výkupnému,“ uvádí článek.

Podle deníku má islámský stát několik zdrojů financování, které v průměru dosahují 290 miliónů dolarů ročně. Za prvé se jedná o občany žijící na území pod kontrolou IS (6 miliónů v severním Iráku a 2 milióny v Sýrii), kteří musí platit 10% daně z jejich měsíčních platů. Druhým zdrojem je ropa, a 40.000 barelů denně umožňuje IS získávat 800.000 dolarů za tak nízkou cenu, která je 20 dolarů za barel. IS také bere polovinu platu iráckým úředníkům, kteří žijí na jimi kontrolovaných územích.

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*