Svobodní: Senát poslal české školství do záhuby

Svobodní: Senát poslal české školství do záhuby

Senát Parlamentu ČR ve čtvrtek schválil novelu školského zákona, která zavádí povinný poslední rok školky, povinnou maturitu z matematiky a jednotné přijímací testy na střední školy od CERMAT.

Svobodní s těmito změnami zásadně nesouhlasí. Zákon se snaží popřít přirozenou různost dětí, likviduje dokonce i soutěž středních škol v přijímacím řízení. Navíc bere rodičům předškoláků další možnost rozhodnout o tom, kdy půjdou do kolektivu cizích dětí.

„Povinná maturita z matematiky zbytečně připraví mnoho studentů o klidné spaní. Nenaučí se ji lépe, jen ji o to více budou nenávidět. Jednotné přijímací testy na střední školy sjednotí druh žáků, kteří ve zkouškách uspějí. Skončí soutěž škol a s ní spojená různorodá zaměření. Nechci školský systém, který děti přetvoří do jednotné formy,“ upozorňuje místopředseda Svobodných Karel Zvára.

Republikové předsednictvo Svobodných

 

Odkaz na schválenou novelu:
http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/historie?O=10&action=detail&value=3866

 

Kateřina Kašparová

tisková mluvčí Strany svobodných občanů
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Svobodní: Senát poslal české školství do záhuby

 • Úroveň současného školství je ubohá.
  Na co nadáváte, na to, že jdou děti povinně od 5 let do školky? A co maminky, co aby neztratily práci, dávají své děti do školky od 2-3 let a pak stejně o tu práci stejně většinou přijdou, protože jsou děti stále nemocné a ony musí na paragraf? To vám nevadí? Aby se řešilo nedostatek míst ve školkách, nebo to, že jsou vyděračské soukromé školky, za které zaplatíte od 5 000,- do 18 000,- měsíčně – to vám také nevadí, na řešení se nezmůžete. Ale že třeba u nás je plno Rómských dětí nebo dětí ze, jak se vznešeně říká „sociálně slabších rodin“, co nejsou schopny si v 5 letech ani utřít zadek po použití WC, ani se umýt, ani jíst příborem, ani mluvit česky, které prostě musí učitelky ve školkách tyto návyky naučit, než půjdou do školy, naučit je barvy a pár písmenek, co je čtverec a co kolečko?! Kdy se to mají naučit? V první třídě? Zdržovat normálně vychované děti? Není to diskriminace těch „normálních“ dětí, tak, jako celá inkluze?
  Vy si přejete mít hloupé děti, které ani nezvládnou našrotit se pár příkladů na maturitu? A že češtinu se nenaučí ani na základní úroveň maturity? Čí je to vina? Hlavně že anglicky umí, jako když bičem mrská.

  Dítě do školky v 5 letech zásadně ANO. Povinná maturita z matematiky a Českého jazyka – ANO. Je to základ vzdělání.

  I blbec se může ohánět tituly před a za jménem. Stačí se podívat na zeleného Stropnického, kterého ani titul Ph.Dr. neobšťastnil rozumem.

  Strašně se mi líbily články p. Václava Klause ml., velmi rozumně mluví a má obrovskou pravdu:

  http://www.novinky.cz/komentare/369143-komentar-u-maturit-by-se-nemelo-zkouset-nic-vaclav-klaus-ml.html

 • Že se jedná o kšeft pro CERMAT, o tom není pochyb. Ale co se týče matematiky. Jednak je nutná k pochopení dalších věd a jevů a jednak je výborným filtrem, který nedovolí odmaturovat těm, kteří by měli být na učňáku. Alespoň se vrátí žáci do učebních oborů, kde nyní chybí.

 • Karel Zvára to má poněkud pomatené. Měl by si něco málo nastudovat z pedagogiky jakožto vědního oboru s důrazem na optimální výchovně – vzdělávací rozpoložení v různých fázích biologicky daných vývojových zákonitostech jedince. Tyto byli prvně (co je z dochované literatury známo) definovány již za Platóna půl století před narozením Krista. Postupem doby byly tyto odporné postupy k všem od přírody nám předurčeným stejnostem co se dospívání týče dolaďovány. Přes katolickou Akvinského Scholastiku, Komenského až k moderním pedagogicko psychologickým výzkumům.

  Za ta léta se v principu všichni uvedení i další shodli, že tyto zákonitosti jsou neměnné a postupy jak na nedospívající mládež univerzální. Chceme-li mít elementárně vzdělaný a vychovaný národ, není proč dělat nějaké pokusy. Do patnácti let pak musí výt školský systém všem jednotný. Zvláštní pozornost a péče musí být extrémům z obou stran (hloupým a naprosto geniálním) již v raném věku přirozeně poskytnuta. Tedy žádná inkluze, ale ani žádné nesmyslné zpět na stromy přemnožením osmiletých gymnázií, do takového množství, že je druhý stupeň ZŠ vykrádán a populace dětí, která má být ve své většině do puberty pospolu je již v 10 letech rozdělována na budoucí VIP a nedostatečné.

  Teprve v pubertě má nastat rozdělení dětské populace podle výkonnosti. Tu jinak nežli jednotnými všem stejnými pravidly pro přijímací řízení do středních škol nezajistíte.

  Teprve v tomto věku (lety výzkumů a přírodou nesčíslněkrát ověřeno) je účelné aby došlo k rozdělení většinové populace na studijní a praktické typy. K těmto populačním počtům je také třeba znovu vytvořit duchaplné počty praktických škol, technických a na vysoké školy připravujících středních škol. Prostě každý na gymnázium, má-li být jeho výuka a vzdělávání opravdu kvalitní jít nemůže.

  Mimo to matematická gramotnost je jednou ze základních, která je schopna zajistit patřičný rozvoj abstraktních schopností a schopnosti reálně nahlížet na okolní svět. Schopnosti nahlížet i pod pokličku vnějších projevů tohoto světa a zajistí, že v reálném životě se bude celá naše většinová populace schopna rozhodovat realisticky a ne na základě ničím nepodložených chimér. Povinná maturita z matematiky, je nutností.

  Svobodná konkurence středních škol založená na tom, že v Kotěhůlkách odmaturuje každý blb, jen proto aby škola neztratila dotace za každou vypuštěnou dušičku a v Lojzově odmaturuje jen 3/4 třídy pouze po úspěšném zvládnutí zcela nadstandardně náročného učiva je rovněž naprosto zcestná.

  Jak se pak v budoucnosti takoví dva maturanti v praxi na něčem mohou dohodnou (na jednom společném pracovišti – zejména nějakého úřadu státní správy), když tabulkově a díky tomu i funkčně budou na stejné úrovni, ale faktickými znalostmi bude blb Kotěhůlek dělat jednu botu za druhou. Jak dlouho bude vzdělaného z Lojzova bavit své schopnosti plýtvat na trvalé napravování přehmatů toho prvého, než s tím sekne? Kdo pak bude řídit naši státní správu? No přece blbci a půjde to s naší kotlinou „zu grund“ ještě rychleji nežli se dělo doposud!

  Ani jsem to neměl chuť po sobě přečíst a opravit případné chyby, jak mě doslova „tupé“ názory autora článku vytočily. A takoví se cpou do politiky. Jak říkal Werich „Kde je blb, tam je nebezpečno“. Buď si drahý autore něco dostudujte, nebo nemáte-li na to buňky, jděte dělat něco užitečného, třeba házet lopatou. V oboru naprosto nevzdělaná ministryně Valachová se svou inkluzí je další taková!

 • Jen se pojďme přiblížit modelu školství v USA, jen do toho, budeme pak tak „chytří“ jako oni. Přes polovinu odborníků, kteří neplácají prdy ale k něčemu i jsou ma USA ze zahraničí, proč ? Protože jejich školství nestojí za nic.

  Se školskou matematikou bych to taky moc nepřeháněl. Nejde o to ,že by nebyla potřeba, ale ve školách je často vyučována příliš teoreticky. Nikoho nebaví totálně zobecněné vzorce bez obsahu. Hodně matematiků nedodržuje zásadu od konkrétního k obecnému, z obecných definic podstatu průměrně inteligentní člověk nepochopí. Navíc je zde nebezpečí bezhlavého papouškování obecných principů aniž by daný člověk byl schopen je aplikovat a testy to úmyslně ignorují, aby vykázali lepší skóre.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*