Svoboda tisku? Americká vláda zabavila desítky zahraničních zpravodajských webů

Svoboda tisku? Americká vláda zabavila desítky zahraničních zpravodajských webů

Zřejmě se na Spojené státy nevztahuje „řád založený na pravidlech“, který Bidenova administrativa vytýká, zatímco ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že zabavuje internetové stránky desítek zahraničních zpravodajských serverů, včetně PressTV financované íránskou vládou.

Je zabavování zahraničních zpravodajských serverů dobrý pohled na USA?

Zpravodajský portál CNN napsal:

Vláda Spojených států zabavila desítky webových domén spojených s Íránem, které jsou podle ní spojeny s dezinformačními snahami, potvrdilo ministerstvo spravedlnosti.

„Na základě soudních příkazů Spojené státy zabavily 33 internetových stránek používaných Íránskou islámskou rozhlasovou a televizní unií (IRTVU) a tři internetové stránky provozované Kata’ib Hizballah (KH), čímž porušily americké sankce,“ uvedla agentura v prohlášení a dodala, že „složky íránské vlády, převlečené za zpravodajské organizace nebo sdělovací prostředky, se zaměřily na Spojené státy, aby rozvrátily americké demokratické procesy.“V důsledku toho nemají někteří uživatelé přístup na stránky jako Presstv.com, což je zpravodajský kanál v anglickém jazyce, který provozuje íránský stát. Při pokusu o přístup se uživatelům zobrazí následující zpráva: „Doména presstv.com byla zabavena vládou Spojených států v souladu s povolením k zabavení podle 18 U.S.C. … jako součást donucovací akce Úřadu průmyslu a bezpečnosti, Úřadu pro kontrolu vývozu a Federálního úřadu pro vyšetřování.“

Íránská polooficiální agentura Fars News oznámila, že USA zablokovaly internetové stránky několika tiskových agentur včetně íránské státní Press TV.

„Americká administrativa zablokovala webové stránky několika zpravodajských agentur a televizních kanálů, včetně Press TV, Al-Masirah, Al-Alam & Al-Maalomah flagrantním porušením svobody tisku,“ tweetovala Fars.

Al-Masirah je odbytiště řízené Hútíi a Al-Alam je íránský arabsky mluvící kanál.

I když výslovně neuvádí, že jeho internetová stránka byla zabavena, anglický tiskový účet na twitteru napsal: „Zdá se, že jde o koordinovanou akci, podobná zpráva se objevuje na internetových stránkách íránských a regionálních televizních sítí, které tvrdí, že domény internetových stránek byly ‚zabaveny vládou Spojených států.'“

Jak Press TV, tak tweet tiskové agentury Fars obsahovaly fotografii oznámení, že „tato stránka byla zabavena“ s textem, že doména „byla zabavena vládou Spojených států v souladu s povolením k zabavení“.

Zabavení portálů, které americký představitel pro národní bezpečnost předal CNN, přichází jen několik dní po zvolení íránského zastánce tvrdé linie Ebrahima Raisiho příštím prezidentem státu v procesu, který americké ministerstvo zahraničí označilo za „předvýrobní“ a nikoli svobodný a spravedlivý. Všichni Raisiho vážní soupeři byli z voleb vyloučeni a celková volební účast činila 48,8%, což je nejnižší číslo od založení islámské republiky v roce 1979.

Nově zvolený íránský prezident na pondělní tiskové konferenci vyloučil schůzku s americkým prezidentem Joem Bidenem a vyzval USA, aby zrušily sankce vůči Teheránu a znovu se připojily k jaderné dohodě s Íránem.

Zabavení webů americkou vládou je potenciálně provokativní krok v rámci rozhovorů ve Vídni o jaderné dohodě z roku 2015. Šesté kolo těchto diskusí – jejichž cílem bylo vrátit USA k dohodě a přimět Írán k jejímu plnění – skončilo o víkendu.

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price novinářům řekl, že USA očekávají sedmé kolo rozhovorů a že Raisiho zvolení nebude mít na jednání v rakouském hlavním městě žádný vliv.

„Pokud jde o naši diplomacii, vždycky jsme říkali, že je naprosto v našem zájmu dospět ke vzájemnému návratu k dodržování společného komplexního akčního plánu právě proto, že by nám to umožnilo znovu natrvalo a prokazatelně zabránit Íránu získat jadernou zbraň,“ řekl. „To bylo před íránskými volbami v našem zájmu. Je to zjevně v našem zájmu po volbách.“

„Chtěl bych zdůraznit, že i když bude mít Írán v nadcházejících týdnech nového prezidenta, nakonec je to nejvyšší íránský vůdce, kdo určuje íránskou politiku v řadě důležitých otázek,“ dodal Price.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*