Svět žádá po Janukovičovi zastavit násilí, jež rozpoutali desperáti

Svět žádá po Janukovičovi zastavit násilí, jež rozpoutali desperáti

Do titulku už mi nevešlo, abych dal „svět“ do uvozovek. Mainstream tím myslí „všechny pokrokové síly“ Západu. Jenže brečí dobře, ale na špatném hrobě. Násilí, pogromy a útoky na státní orgány i majetek mají na svědomí radikální rebelové, ponoukaní zejména EU.

Budu citovat iDnes: „Situace se vyhrotila poté, co se dav agresivně naladěných demonstrantů dopoledne pokusil proniknout do sídla parlamentu a znovu obsadil kyjevskou radnici. Policisté následně vyrazili rozehnat srdce protestů na náměstí Nezávislosti zvaném Majdan. Jeho část se ocitla v plamenech, když demonstranti začali houfně zapalovat pneumatiky, aby pořádkové jednotky zastavili. Rozebírali rovněž provizorní stavby, které si na náměstí postavili, aby mohli použít na podpal jejich dřevěné konstrukce. … Centrum protestů je v plamenech, těžkooděnci se utkávají s demonstranty. Mrtvých je nejméně 25, oznámilo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. … Ministerstvo vnitra také informovalo, že v nemocnicích skončilo asi 160 příslušníků pořádkových sil a že 35 z nich je ve vážném stavu. Celkem vyhledalo podle Interfaxu ošetření více než 180 policistů, z nichž zhruba 40 utrpělo střelná zranění. Jednoho příslušníka elitní policejní jednotky Berkut zajali demonstranti“.

Kdyby měl ovšem Janukovič poslechnout „svět“ (do něhož ovšem nezapočítávají třeba Rusko), musel by se dávno řídit mou radou a udělat pořádek, jak jsem napsal minulý měsíc ve svém článku: „Žhář nesmí hasit. EU nemůže být mediátorem na Ukrajině. Spíš armáda“.

Uvedl jsem: „EU se svým „emisarem“ Kličkem je jednou stranou sporu a to právě tou, která pogromy vyvolala. Žhář se nemůže stylizovat do role hasiče. Pochopíme to při představě, že by druhá strana chtěla jako mediátora ustanovit Putina. … To, co se na Ukrajině děje, už ohrožuje samotnou podstatu a integritu státu. Podle mě to vyžaduje výjimečný stav a zásah armády v rozsahu nutném pro uvolnění úřadů k normální funkci, teprve pak se může jednat bez pogromů v ulicích.“

Oleje do ohně přiléval z naší strany – jak je mu vždy vlastní – i Schwarzenberg (čtěte zde) nebo eurokomisař Füle. Podněcovali akce proti vládě i demokraticky zvolenému prezidentovi. Vměšovali se do vnitřních věcí cizího státu a mlčeli k tomu, že se tam radikalizují fašisté a banderovci. Jsem přesvědčen, že se neštítili ani konspiračních provokací, k nimž jsem se už také vyjádřil článkem: „Ukrajinský Zifčák-Šmíd, jemuž vrahouni nedokázali ani uříznout ucho“.

Evropskou unii je těžko chápat. Ani západní Ukrajina nepatří k evropskému civilizačnímu okruhu, jak jej chápe Západ. Ukrajina je prostě s EU nekompatibilní. Smysl to dává pouze když připustíme, že všechno to směřuje pouze proti Rusku. To si zatím zachovává velkou zdrženlivost. Představte si, co by se dělo, kdyby v opačném gardu něco podobného probíhalo na hranicích USA.

Ukrajina je složitá země, nezpochybňuji napětí mezi východem a západem. Nelze pochybovat také o tom, že lidé mají k nespokojenosti tisíce důvodů. Janukovič taky příliš připomíná starého aparátníka. Ale kromě ekonomické závislosti na Rusku – zejména na jeho plynu a ropě – jsou samostatným státem, který své okolí nijak neohrožuje. A vnitřní věci si musí vyřešit sami.

Evropská unie by si neměla hrát na protektora. Pro lidi, jimž se dobře nedaří, mohou lákadla těchto Sirén znít opojně, ale faktickou ekonomickou pomoc EU nenabízí. Kdyby ta radikální opozice vyhrála, teprve pak by se obnažily nejen jejich rozpory, ale hlavně by nastala realita zadlužování a utahování šroubů i opasků. Revolucionáři by měli odejet na stáž do Řecka nebo na Kypr, aby se podívali, o co bojují. Přinejlepším.

Dušan Streit

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*