Svěrák, metelesku blesku!

Svěrák, metelesku blesku!

sverak

Zdeněk Svěrák se chce soudit za použití hlášky z filmu „Marečku, podejte mi pero“.Filmových hlášek je nepřeberné množství, namátkou mě napadá „Eman je pašák“, „Zavřete oči, odcházím“, „Vydrž, prťka, vydrž“, „A sme v pérdeli, pane hrábě“ nebo „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel“. Úspěšné hlášky z filmů lidovějí. Stává se, že je hláška použita, aniž by si dotyčný dokázal hned vybavit film, ve kterém zazněla.

Film Marečku, podejte mi pero byl natočen v roce 1976. Z tohoto filmu kromě zmíněného „metelesku blesku“ můžeme znát i „Hliník se vodstěhoval do Humpolce“, „Pane učiteli, už je čas“ anebo „Nepotěšil jste mě, ani já vás nepotěším“.

Slovní obrat „metelesku blesku“ použil exposlanec za ODS, nyní kandidující za Hlavu vzhůru, Tomáš Úlehla v písni, která má podpořit jeho novou stranu v předvolebním klání. Píseň není žádný šlágr, nicméně „metelesku blesku“ není použito nijak hanlivě.

Zdeněk Svěrák, coby spoluscénárista Marečka, zvažuje, že podá žalobu pro porušení autorských práv. Nevím, jestli se autorská práva vztahují na slovní spojení, či dokonce na použitá slova ve filmu. To by pak také někdo mohl přijít s tím, že bude žalovat každého, kdo řekne „dobrý den“, protože to použil ve svém scénáři.

Chápu, že slovní spojení „metelesku blesku“ je určitě zvláštní a jedinečné, nicméně autorské právo je dle mého názoru na celé dílo (scénář k filmu), nikoli na pouhá dvě slova. Autorská práva mají různou délku, osobnostní autorská práva trvají po dobu života autora, majetková práva po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti.

Pro srovnání patentové právo má délku 20 let od data podání přihlášky za předpokladu úhrady ročních udržovacích poplatků ve lhůtě. Spíše mám za to, že panu Svěrákovi vadí, kdo použil jeho filmovou hlášku. Pokud by jeho hlášku použil Karel Schwarzenberg, určitě by žalobu nezvažoval.

Jenže v tomto případě jde o hnutí, které zcela otevřeně sympatizuje s exprezidentem Klausem a tady je dle mého názoru zakopaný pes. Pan Svěrák, kterého si jinak vážím pro jeho uměleckou tvorbu, zejména v oblasti DJC, není schopen překonat osobní animozitu vůči Václavu Klausovi a přenáší svou nevoli i na hnutí, které Václav Klaus podpořil.

Mimochodem, pod slovním spojením „metelesku blesku“ na vás na internetu vykoukne „Magazín Metelesku blesku“ jinak Magazín softimage. Existuje dokonce cestovní agentura Hliník Humpolec. Tyto organizace rovněž použily slova či dokonce osobu ze scénáře dua Svěrák-Smoljak z filmu „Marečku, podejte mi pero“.

Dokonce jej použily coby lákadlo na klienty, ale to zjevně Zdeňku Svěrákovi nevadí. A tak doufám, že si pan Svěrák neřekne „já jsem srab“, nasedne do auta, zkontroluje, jestli ostřikovače ostřikují, stěrače stírají a klakson troubí, pokud bude pršet, uleví si slovy „a chčije, a chčije“ a vyrazí aniž by se kochal, za právníkem.

Aby to pak nebylo stylem „odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, mohl by svému právníkovi dovézt „pár švestiček ze zahrádky“ a nad šálkem „dobré brazilské kávy“ sepsat žalobu. Jen pozor na plastikové lžičky, aby se nemusel ptát „kde udělali soudruzi z NDR chybu“.

Pokud to dotáhne až k soudu a bude-li ho zastupovat sličná právnička, tak by si měl dát pozor, aby na informaci právničky „Zítra mám stání.“ neodpověděl „Když já mám stání dneska…“. To by pak musel žalovat sám sebe a kdoví, jak by to dopadlo.

Tento spor je naprosto malicherný. Dle mého názoru stačilo upozornit, že se na slovní spojení „metelesku blesku“ vztahuje autorské právo, i když právě to je sporné, a ne hned vyhrožovat žalobou a soudy. Myslím, že zrovna pan Svěrák to nemá zapotřebí.

Rozhořčení pana Svěráka je poněkud trapné. Stejně trapné jako onen song. Dovolil bych si na závěr poněkud parafrázovat další známou hlášku: „Nepodávej žaloby, nepodávej žaloby nebo se z toho zblázníš.“ Mohlo by pak dojít „k politováníhodnému omylu, ke kterému dochází maximálně dvakrát za deset let“.

zdroj : polanecky.blog.idnes.cz

Loading...

Podobné články

Hon na Andreje Babiše

Hon na Andreje Babiše

Středověk byl docela krutou dobou. Přesto však je spojen s jistými ideály, které se více…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*