Švédští muslimové hledají zahraniční financování, aby vybudovali obří mešitu

Švédští muslimové hledají zahraniční financování, aby vybudovali obří mešitu

Muslimská komunita ve švédské obci Växjö podle místních vůdců tak dramaticky narostla, že nyní plánují vybudovat obří mešitu, která by pojala nejméně 1000 lidí, možná s pomocí zahraničních podporovatelů ze Středního východu.Místní imám Ismail Abuhelal uvedl, že současná mešita, muslimské nadace Växjö, která byla založena asi před 15 lety, prostě není dost velká na to, aby dokázala pojmout rostoucí počet věřících v této oblasti, píše deník Lokaltidningen.   

„Když oslavujeme konec Ramadánu, a v souvislosti s cestou do Mekky, může do mešity přijít až 2000 lidí, poté musíme použít starý park Folkets nebo být venku,“ řekl Abuhelal.

Imám dodal, že nová mešita by byla kombinací tradiční a moderní architektury a představovala by také prominentní minaret.

V loňském roce se muslimské komunitě podařilo získat od místních úřadů povolení k veřejnému vysílání výzvy k modlitbě, navzdory odporu populistických Švédských demokratů, kteří vyjádřili obavy, že „modlitební oznámení na veřejných místech a v cizích jazycích nejsou součástí švédské společnosti.“

Imám Abuhelal připustil, že komunita dosud nepožádala vládu o řádné stavební povolení ke stavbě mešity, ale uvedl, že je naděje, že bude postavena koncem roku 2025.

„Možná se nám podaří sehnat pomoc od bohatých arabských zemí, jako je Katar, Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty. Jakýkoli muslim to považuje za dobrou věc pomoci ostatním muslimům vybudovat mešitu tam, kde žádná mešita není,“ uvedl.

„Měli jsme již o tom kontakty s těmito zeměmi. Nedostali jsme žádné sliby, ale jsou tam lidé, kteří jsou ochotni pomoci s penězi na stavbu mešity,“ dodal.

Zahraniční financování mešit se stalo bouřlivým tématem v několika evropských zemích, které se v současné době snaží zakázat imámy a mešity financované ze zahraničí kvůli častým radikálnějším formám islámu, který se zde učí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl zákaz zahraničního financování a v Německu vláda zvažovala „daň z mešity“, což by umožnilo muslimům, aby své peníze z daní dali přímo místním muslimským sdružením.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Švédští muslimové hledají zahraniční financování, aby vybudovali obří mešitu

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*