Švédský pro-migrační premiér vypuzen z vlády po ztrátě důvěry

Švédský pro-migrační premiér vypuzen z vlády po ztrátě důvěry

Parlamentní většina sesadila vůdce sociálních demokratů Stefana Löfvena, který působil jako premiér – první švédský předseda vlády, který byl vypuzen v takovém hlasování.

Celkem 204 z 349 poslanců ve Švédsku hlasovalo pro to, aby socialistický předseda vlády Stefan Löfven složil svou funkci jako premiér. 3 poslanci nebyli přítomni a ze zbývajících 145 poslanců nikdo nechyběl a 142 poslanců hlasovalo ve prospěch současného předsedy vlády.Před hlasováním, vůdce Umírněných Ulf Kristersson – největší strana ve středopravé opoziční alianci – řekl parlamentu: „Dnes, po volbách, děláme to, co jsme slíbili před volbami. Pro naši alianci je zřejmé, že Švédsko potřebuje novou vládu.“

Sociální demokraté, Zelení a Levicoví hlasovali pro Löfvena, zatímco Umírnění, Strana středu, Liberálové, Křesťanští demokraté a Švédští demokraté hlasovali proti němu.

Povinnost pověřit nového vůdce, aby se pokusil sestavit vládu, nyní spočívá na předsedovi parlamentu Andreasi Norlénovi, který byl na tuto pozici zvolen den před hlasováním o důvěře.

Očekává se, že Löfven povede správní vládu po dobu potřebnou k nalezení nového šéfa vlády, což by mělo trvat od několika týdnů až po několik měsíců.

Löfven také vyjádřil touhu zůstat jako předseda vlády, pokud ho o to požádá předseda parlamentu. „Je to mé přání, abych nadále sloužil naší zemi jako předseda vlády (a dále ji zaplavoval vlnou migrantů – pozn. překl.),“ prohlásil Löfven. „Chci vést vládu, která má širokou podporu ve švédském parlamentu, abychom mohli zanechat blokovou politiku za námi a posunout zemi kupředu.“

Volby, které proběhly 9. září, nepřinesly většinu hlavním švédským stranám. Jen jedno místo v parlamentu momentálně rozděluje středo-levici, která se skládá ze Sociálních demokratů, strany Zelených a středo-pravici, která se skládá z Umírněné strany, Strany středu a Liberální strany.

Proti-imigrační strana Švédští demokraté skončila na rekordním třetím místě s 17,6 % hlasů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*