Švédský premiér: Bojovníci ISIS se mohou vrátit domů, odmítáme zrušit jejich občanství

Švédský premiér: Bojovníci ISIS se mohou vrátit domů, odmítáme zrušit jejich občanství

Švédský předseda vlády Stefan Löfven vyloučil, že by bylo švédským bojovníkům Islámského státu odebráno občanství a uvedl, že mají právo se vrátit.

Socialistický vůdce uvedl, že ministerstvo zahraničních věcí dříve varovalo jedince před cestou do oblasti, v níž bojoval Islámský stát a že mnoho zajatých lidí by nemělo očekávat žádnou pomoc na konzulární úrovni, píše deník Nyheter Idag.Löfven však uvedl, že bojovníky Islámského státu nezbaví jejich občanství s tím, že mají právo se vrátit do Švédska, pokud budou chtít. Premiér uvedl, že po jejich návratu se dostanou do rukou zpravodajských a policejních činitelů, aby sledovali radikály a případně je stíhali.

Toto prohlášení je v přímém rozporu s vůdcem Švédských demokratů Jimmiem Åkessonem, který uvedl: „Pokud se rozhodli odcestovat, s cílem podpořit teroristickou organizaci Islámský stát, podle mého názoru vypotřebovali všechna svá práva nazývat se Švédy. Neměli by proto být (švédskými) občany.“

V reakci na připomínky švédského předsedy vlády, mluvčí Švédských demokratů pro migrační politiku Paula Bielerová souhlasila s Åkessonem: „Lidé, kteří opustili Švédsko, aby vstoupili do řad Islámského státu, by měli být považováni, že ukončili své švédské občanství.“

Švédsko již od roku 2012 zaznamenalo návrat nejméně 150 z asi 300 bojovníků Islámského státu, přičemž alespoň 19 z nich žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, podle místního politika Jana Jönssona.

V jižním městě Malmö, kde žije velké množství migrantů, někteří z asi 20 navrátilců Islámského státu údajně provozují podzemní mešity na nábor nových islamistických radikálů.

„Mohou být považováni za hrdiny u mladých lidí, kteří jsou ohroženi nebo radikalizováni. To samozřejmě zvyšuje obavy a vytváří nestabilitu. Lidé se obávají o své děti,“ uvedl Michael Helders, aktivista bojující proti násilnému extremismu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*