Švédský novinář, který píše o násilnostech migrantů, je v ohrožení života – Policie odmítá pomoci

Švédský novinář, který píše o násilnostech migrantů, je v ohrožení života – Policie odmítá pomoci

Nezávislý novinář Joakim Lamotte, který je známý díky svým videím o různých případech znásilnění a nárůstu násilí vůči ženám ve Švédsku, vysvětlil ve svém video blogu, proč nebyl v poslední době tak aktivní na Facebooku, jako obvykle.      

Důvodem je, že byl vystaven systematickým hrozbám s cílem jej umlčet a zastavit jeho novinářskou činnost.Lamotte tvrdí, že mu lidé volají a říkají, že by měl být zmasakrován, že by jeho žena měla být zavražděna, že půjdou po celé rodině atd. Jen za minulý víkend obdržel přes 40 telefonátů tohoto druhu.

Před několika dny obdržel i hrozbu za použití bomby. Nějaká osoba mu řekla, že umístnila výbušniny na dvou rodinných automobilech.

Lamotte říká, že nahlásil všechny možné hrozby policii, včetně bombových útoků. A proto byla poslána policejní hlídka, aby prohlédla domov rodiny a prošetřila, zda byly v bytě umístěny nějaké bomby, jak bylo tvrzeno. Nicméně, nic nebylo nalezeno.

Lamotte nedávno oznámil, že bude živě vysílat na Facebooku. V důsledku toho obdržel nové telefonní hrozby.

V jednom z telefonátů mu nějaká osoba řekla, že pokud bude vysílat živě a hovořit o hrozbách, které obdrží, bude zavražděn a „odpálen na kusy“. Nicméně, Lamotte se rozhodl, že se nenechá umlčet a i navzdory hrozbám smrti vysílal.

„Nepodaří se jim mě vystrašit a umlčet,“ řekl ve vysílání. Nicméně, kvůli jeho rozhodnutí mu policie neposkytne žádnou podporu.

Lamotte drží v ruce obálky od policie. Všechny obsahují informace, že vyšetřování související s hrozbami byly uzavřeny.

V jednom případě mu policie poslala potvrzení, že obdržela jeho stížnost a bylo mu oznámeno, že tato věc byla tentýž den uzavřena. Razítka s datem a časem na obou dokumentech ukazují, že případ byl uzavřen méně než hodinu po obdržení stížnosti.

Lamotte pochybuje o tom, že by policie tyto hrozby vůbec vyšetřila, protože ani nezískala zvukové záznamy hrozeb, které jim Lamotte poslal, když se rozhodli případ uzavřít.

Lamotte také zpochybňuje zásadu rovnosti před zákonem. Je přesvědčen, že pokud by bylo vyhrožováno novináři mainstreamových médií nebo politikovi, pak by Säpo (švédská bezpečnostní služba) případ převzala a využila velké zdroje k nalezení pachatelů.

Hrozby proti svobodě projevu se dnes ve Švédsku neberou vážně, tvrdí Lamotte. A to je jeden z hlavních důvodů, proč se i navzdory hrozbám rozhodl vysílat.

Policejní deprioritizace tohoto druhu vyhrožování umlčela mnoho lidí. Jen málo lidé se odváží hovořit o tom, co mají na mysli, poté, co dostali výhrůžky smrti.

Novinář poté konstatoval, že kvůli absenci policejní pomoci podnikl vlastní kroky k ochraně sebe a své rodiny. Mimo jiné nainstaloval na svém pozemku kamery a detektory pohybu, takže se nikdo nedokáže přiblížit k jeho domu nebo vozům, aniž by byl detekován.

Na konci video zprávy Lamotte hovořil přímo k těm, kteří mu vyhrožují a prohlásil: „Pokud někdy ublížíte mé rodině, budete si přát, aby vás policie našla dříve, než já“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*