Švédský muž byl odsouzený za „nenávistné“ komentáře, které ani nepsal

Švédský muž byl odsouzený za „nenávistné“ komentáře, které ani nepsal

52letý švédský muž byl odsouzen za „nenávistné“ komentáře zveřejněné ve skupině na sociální síti a to navzdory skutečnosti, že je napsal někdo jiný.

„Nenávistné“ komentáře byly napsány ve skupině na Facebooku s názvem „Stand up for Sweden“ a obsahovaly materiál, který údajně porušil švédský zákon o hrozbách nebo zastrašování vůči etnickým skupinám, informoval švédský kanál SVT.52letý muž, který byl správcem skupiny, byl shledán vinným z porušení zákona BBS z roku 1998, podle deníku Nyheter Idag s tím, že je považován za odpovědného, protože nevymazal komentáře ve skupině, i když je sám nenapsal.

Pokud nebude v tomto případu zproštěn  u Nejvyššího soudu, bude se jednat o první odsouzení podle tohoto zákona.

52letý muž odmítl, že by se dopustil trestného činu a uvedl, že dotyčné komentáře ani neviděl s tím, že skupina má kolem 162 000 členů a za rok zaznamenala milióny komentářů.

Svědek z nevládní organizace Juridik Fronten, skupiny, která se zabývá „ aktivitami souvisejícími s nacionalistickým a pravicovým populismem a násilnými trestnými činy,“ uvedl, že obžalovanému zaslali soubor v pdf s nenávistnými komentáři.

Muž tvrdil, že přílohu neotevřel a sdělil soudu, že neotevírá přílohy od lidí, které nezná a proto ani tyto komentáře neviděl.

Tento případ byl nahlášen na policii skupinou aktivistů Näthatsgranskaren, která je odpovědná za vzestup vyšetřování a stíhání online nenávistných projevů ve Švédsku.

Skupina byla založena v roce 2017 bývalým policistou Tomasem Åbergem, který popsal práci skupiny v roce 2018 a řekl: „Vyvinuli jsme program, který vyhledává zločinecké sítě na sociálních sítích hledáním klíčových slov, kombinací slov a frází, které mohou představovat trestné činy.“

Åberg také připustil, že většina z těch, kteří byli hlášeni, byli starší muži a ženy, včetně 70letého muže, který byl odsouzen dříve v letošním roce poté, co ho organizace nahlásila na policii, že  řekl, že Somálci jsou „líní“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Švédský muž byl odsouzený za „nenávistné“ komentáře, které ani nepsal

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*