Švédský ministr: Úřady selhaly při potírání trestné činnosti, protože „nechtěly být vnímány jako rasistické“

Švédský ministr: Úřady selhaly při potírání trestné činnosti, protože „nechtěly být vnímány jako rasistické“

Švédský ministr vnitra Mikael Damberg připustil, že některé z rozrůstajících se problémů spojených s gangy v zemi nebyly předtím řádně řešeny kvůli obavám úřadů, že budou považovány za rasistické.

Nedávný nárůst násilí mezi gangy, který Švédsko odlišil od jeho vrstevníků z EU, vyvolal národní debatu o přistěhovalectví uprostřed zpráv, které zdůrazňovaly nadměrné zastoupení přistěhovalců v kriminalitě.

„Předtím tu byla úzkost popsat některé problémy, nechtěli být vnímáni jako rasisté a tak dále,“ řekl Damberg deníku Aftonbladet.Nyní, řekl si, je společnost zralá na debatu o problémech spojených s rozsáhlým přistěhovalectvím, včetně kriminality spojené s gangy. Damberg označil rostoucí segregaci za jednu z hlavních příčin švédského organizovaného zločinu, spolu s nedostatečnou policejní přítomností, která umožnila prodej drog a převzetí moci gangy.

Nedávný nárůst gangového násilí, který jde proti trendům EU, vyvolal národní debatu, neboť zprávy poukázaly na nadměrné zastoupení přistěhovalců v trestné činnosti, kterou úřady dlouho odmítaly řešit a diskutovat. I samotné mapování etnika zločinců bylo považováno za neetické a nebylo prováděno po desetiletí.

Předtím renomovaní novináři Ivar Arpi a Adam Cwejman napsali knihu s názvem „Jak jsme se všichni stali rasisty“, v níž tvrdili, že současné diskusní klima ztěžuje osvětlení a diskusi o tématech, jako je antisemitismus mezi přistěhovalci, rasismus mezi přistěhovalci, kultura cti a zločin.

Damberg se však zmínil o ideologickém výkyvu uvnitř vládnoucí strany, neboť současný seznam návrhů sociálních demokratů vyzývá ke zvýšení trestů a obsahuje více nástrojů pro policii i přísnější sociální opatření. Strana chce mimo jiné legalizovat vystěhování zločinců za účelem vyčištění segregovaných obytných čtvrtí, z nichž mnohé jsou v národním registru „exponovaných“ a „zvláště exponovaných“ oblastí, které někteří označují jako „no-go zóny“.

Kromě toho Damberg zdůraznil, že je třeba zvrátit současný negativní vývoj v oblasti organizovaného zločinu.

„Je neuvěřitelně provokativní, že lidé, kteří si nikdy nevydělali poctivou korunu a nikdy neplatili daně, mohou stále jezdit v drahých autech a mít kolem krku zlaté řetězy. Tito lidé se stávají vzorem v předměstských oblastech, takhle se dělá kariéra,“ přemítal. „Není lidským právem terorizovat své sousedy,“ dodal.

V posledních letech se spirálovité výbuchy a přestřelky spojené s gangy staly ve Švédsku národním problémem. Podle Umírněné strany, která je největší v opozici, bylo jen za poslední čtyři roky zabito více než 150 lidí při více než 1100 střelbách. Švédská policie odhadla, že v ohrožených oblastech po celém Švédsku působí asi 5000 členů gangů a napočítala asi 40 zločineckých klanů, z nichž několik se ve Švédsku usadilo ze zahraničí výhradně za účelem páchání trestné činnosti.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*