Švédsko zažilo v roce 2019 přes 230 bombových útoků a výbuchů

Švédsko zažilo v roce 2019 přes 230 bombových útoků a výbuchů

Ve Švédsku došlo v loňském roce k velkému nárůstu počtu výbuchů a bombových útoků, přičemž Rada pro prevenci kriminality (BRÅ) odhadla v prvních 11 měsících roku 2019 nejméně 236 incidentů.

Čísla BRÅ jsou výrazným nárůstem oproti předchozímu roku, kdy bylo za všech 12 měsíců roku 2018 zaznamenáno 162 incidentů, informuje švédský kanál SVT.Podle Stefana Hectora ze švédského policejního úřadu Národní operační oddělení (NOA) se povaha bombových útoků a výbuchů za poslední rok změnila.

„Dříve jsme byli svědky, jak se používají ruční granáty. Teď místo toho vidíme doma vyrobené výbušniny, jako zbraně používané v konfliktu. Používají se k tomu, aby ublížili nebo zastrašovali, ale nyní jsme svědky nové bezohlednosti, protože k bombovým útokům dochází na místech, kde jsou ohroženi občané. Útočníci jsou lhostejní k tomu, že by mohli být zraněni lidé,“ řekl.

„Tento fenomén výbušnin jako zbraní v konfliktech je relativně nový. To znamená, že máme značnou nejistotu ohledně toho, odkud výbušniny pocházejí, “dodal Hector.

Centrem výbuchů bylo několik měst, včetně multikulturního města Malmö, kde v červnu došlo ke třem výbuchům v rozpětí pouhých 24 hodin.

V roce 2019 se také zvýšil celkový počet přestřelek po celé zemi, z 306 v roce 2018 na 316, i když celkový počet smrtelných střeleb se snížil ze 45 na 38. Rok 2018 byl ve Švédsku rekordním rokem smrtelných přestřelek.

Mnoho střeleb a výbuchů bylo spojeno s rostoucím násilím gangů. Zatímco švédská vláda pod předsedou vlády Stefanem Lofvenem slíbila, že se situace dostane pod kontrolu, jen málo Švédů je přesvědčeno o její schopnosti tento problém vyřešit.

Průzkum zveřejněný v prosinci odhalil, že pouze osm procent švédské veřejnosti se domnívá, že vláda vedená sociálním demokratem bude schopna vyřešit rostoucí násilí gangů během následujících šesti měsíců.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*