Švédsko: V roce 2019 došlo v nárůstu bombových útoků a výbuchů o 46 procent

Švédsko: V roce 2019 došlo v nárůstu bombových útoků a výbuchů o 46 procent

Podle švédské policie se počet incidentů s výbušninami a bombami mezi lednem a červencem 2019 zvýšil ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 o 45 procent.

Nově zveřejněné policejní statistiky odhalily, že ve Švédsku došlo v období od ledna do července 2018 k 83 výbušným incidentům, což je počet, který letos vzrostl na 120, píše deník Dagens Nyheter.Různé skupiny ve Švédsku uvedly různá čísla týkající se počtu výbuchů.

Například deník Dagens Nyheter uvedl, že v loňském roce Švédsko zažilo nejméně 157 výbuchů. Přesná čísla jsou však stále nejasná. Rada pro prevenci kriminality (BRÅ) oznámila 108 případů všeobecného ničení způsobeného výbuchem ve stejném roce.

Na druhé straně Národní forenzní středisko (NFC) – další organizace, která sleduje výbušné incidenty – uvádí, že počet případů v roce 2018 činil 255, přičemž letos se doposud vyskytlo 196 případů. Statistiky NFC rok od roku prokazují trvalý nárůst s pouhými 93 incidenty v roce 2013.

Navzdory rozdílnému počtu různých organizací se všechny organizace shodují na tom, že tento rok došlo k podstatně většímu počtu bombových útoků a výbuchů než v minulých letech.

Když byl kriminolog Sven Granath tázán na nárůst výbuchů, musel říci: „Ano, bohužel se zvýšil. Proč, to nevíme, může to být způsobeno nárůstem násilí se zbraněmi na vnitrostátní úrovni. Na jednotlivých místech může existovat jeden nebo více konfliktů mezi zločineckými sítěmi, ale je velmi těžké to odhadnout.“

Policie uvedla, že používané druhy výbušnin se v průběhu let měnily, přičemž se v předchozích letech častěji používaly ruční granáty. V dnešní době však tvrdí, že výbušniny jako dynamit se stávají stále běžnějšími.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*