Švédsko uznalo palestinský stát

Švédsko uznalo palestinský stát

Švédsko oficiálně uznalo palestinský stát, uvedla švédská ministryně zahraničí, což se událo necelý měsíc poté, co vláda oznámila svůj záměr učinit bezprecedentní krok.

Palestinci kvůli tomuto čtvrtečnímu rozhodnutí jásali, zatímco Izrael povolal na protest švédského velvyslance, aby vyjádřil své zklamání.

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström Foto : Reuters/Srdjan Zivulovic
Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström Foto : Reuters/Srdjan Zivulovic

Ministryně zahraničí Margot Wallstromová ve svém prohlášení uvedla, že uznání státu Palestina je „důležitým krokem, který potvrzuje právo Palestinců na sebeurčení.“

Doufáme, že to ukáže cestu ostatním,“ uvedla v poznámkách zveřejněných v deníku Dagens Nyheter.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás přivítal „odvážný a historický“ tah oficiálně uznat palestinský stát, uvedl jeho mluvčí tiskové agentuře AFP.

Švédsko je první členský stát EU v západní Evropě, který uznal palestinský stát.

Sedm členů EU ve východní Evropě a ve Středomoří již palestinský stát uznaly- Bulharsko, Kypr, Česká republika, Maďarsko, Malta, Polsko a Rumunsko.


Island, který není součástí EU, je jedinou další západoevropskou zemí, která tak také učinila.

Spojené státy Švédsko varovaly a označily tento krok za „předčasný“ a tvrdí, že palestinský stát může být uznán pouze prostřednictvím řešení ujednaného mezi Izraelci a Palestinci.

V čtvrtečním prohlášení, švédská ministryně zahraničí uvedla, že „vláda se domnívá, že splnila zákonné mezinárodní kritéria pro uznání palestinského státu.“

zdroj : http://www.aljazeera.com
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*