Švédsko: Šéfka Liberální strany tvrdí, že Maďarsko a Polsko by měly být vyhozeny z EU

Švédsko: Šéfka Liberální strany tvrdí, že Maďarsko a Polsko by měly být vyhozeny z EU

Maďarsko a Polsko mají být z Evropské unie vyloučeny kvůli takzvaným otázkám právního státu a LGBT, řekla Nyamko Sabuniová, předsedkyně Švédské liberální strany.

V názorově-redakčním dílu, který zveřejnil liberální establishmentový deník Expressen, Sabuniová naléhala na Evropskou unii, aby přijala „účinný mechanismus“, který by umožnil bloku podniknout „rychlé a rázné kroky“ proti zemím jako Maďarsko a Polsko, které podle ní „demontují právní stát a omezují práva LGBTQ“.

„Evropská spolupráce je založena na řadě liberálních hodnot,“ napsala Sabuniová. „Mezi ně patří svoboda pohybu, lidská práva a právní stát. Pokud se k těmto hodnotám nemůžete přihlásit, pak nemáte s Evropou nic společného. Potrestal jste sám sebe.“

Liberální lídryně kromě toho, že kritizovala vlády Maďarska a Polska jako „autoritářské“ a „utlačovatelské“, tvrdila, že Maďarsko – tak jako dnes – nesplní standardy nutné pro vstup do bloku.„Je snadno pochopitelné, že dnešní Maďarsko by nikdy nebylo schváleno jako člen Evropské unie,“ napsala Sabuniová.

Později v článku Sabuniová vyzývá Evropskou unii, aby svolala zvláštní summit, na němž by se diskutovalo o tom, jak by se mělo s oběma středoevropskými zeměmi „jednat“.

„Jedním z nejdůležitějších témat summitu EU bude vypracování nových, přísnějších pravidel, jak mohou země dobrovolně vystoupit z Unie a případně být nuceny k vyloučení,“ řekla.

Sabuniová také naléhala na Evropskou unii, aby omezila finanční prostředky pro Maďarsko, a prohlásila: „Příspěvky Maďarsku z rozpočtu EU a obnova musí být co nejdříve omezeny. Příjem peněz z EU by nikdy neměl být kombinován se zákony proti LGBTQ nebo jiným porušováním lidských práv.“

Její válečný pokřik přichází poté, co nizozemský premiér Mark Rutte v červnu prohlásil, že Maďarsko „nemá v EU co dělat“ kvůli tomu, že země přijala zákon proti pedofilům, který mimo jiné zakazuje pedagogům distribuovat materiály obsahující genderovou nebo LBGTQ ideologii osobám mladším osmnácti let.

„Nicméně jim nemůžeme říct, aby odešli. Musíme postupovat krok za krokem a doufat, že se přizpůsobí,“ řekl Rutte. „Dlouhodobým cílem je srazit Maďarsko v této otázce na kolena.“

Uprostřed ostré kritiky levičáků z celé Evropské unie premiér Viktor Orbán prohlásil: „Nedávno přijatý maďarský zákon chrání práva dětí, zaručuje práva rodičů a nevztahuje se na práva osob starších 18 let v souvislosti se sexuální orientací, takže neobsahuje žádné diskriminační prvky.“

„Vzdělávání ve školách nesmí být v rozporu s vůlí rodičů; musí být nanejvýš doplňkové, jeho forma a obsah musí být jasně definovány a musí podléhat souhlasu rodičů,“ dodal Orbán.

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová Rutteho prohlášení zpražila a na Twitteru napsala, že jde jen o další epizodu z „série politického vydírání“ EU.

 

Vargaová se také na Facebooku vyjádřil ke slovům nizozemského premiéra a prohlásila, že jeho kritika nabývá „starého a arogantního tónu kolonizátora“.

„Maďarsko bylo bezprecedentně napadeno jen proto, že ochrana dětí a rodin je naší prioritou, a vzhledem k tomu nejsme ochotni vpustit lobby LGBTQ do našich škol a školek,“ řekla Vargaová.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

3 Komentáře “Švédsko: Šéfka Liberální strany tvrdí, že Maďarsko a Polsko by měly být vyhozeny z EU

  • To je snad nějaká Africká domovnice, ne? Ta ani nevi kde Maďarsko je 3.14ca jedna cerna!

  • Ze zemí, kde migranti získávají větší vliv, budou padat podobné výzvy. Chtějí ovládnout Evropu a země, kde zbyl zdravý rozum u politiků, jim v tom překáží.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*