Švédsko přiznává, že nedokáže kontrolovat své vlastní hranice

Švédsko přiznává, že nedokáže kontrolovat své vlastní hranice

Šéf švédské Národní hraniční policie vyvolal rozruch poté, co potvrdil, že jejich síly nejsou schopny vykonávat svou práci – dokonce i na nízké úrovni, kterou požaduje Evropská unie v rámci dohody o otevřených hranicích Schengenského prostoru.

Bývalý vrchní důstojník Europolu a ředitel policie Patrik Engström varoval, že hraniční policie, kterou pověřil, neměla dostatek prostředků k náležitému střežení 102 hraničních přechodů a přístavů na celostátní úrovni. Švédský deník uvedl, že národ má méně než 500 hraničních důstojníků, ale Engström  odmítl diskutovat o konkrétních číslech, informoval portál Swerige Radio.Engström uvedl: „Mise pohraniční policie nemá prostředky na splnění požadavků Schengenu na kontrolu hranic. Je to práce, kterou se provádí ve všech sedmi regionech policie. Co je zapotřebí, aniž by bylo uvedeno přesné číslo, je více zaměstnanců, aby mohli provádět kontrolu vnějších hranic, kterou vyžaduje EU. Jedná se o to, aby bylo možné provádět kontroly jak na velkých, tak na malých hraničních přechodech“.

Schengenský prostor Evropské unie je sbírkou 26 států, které mezi sebou provádějí hraniční kontroly, ale udržují vnější hranice s jinými státy. Švédsko má hranici pouze s jedním státem Schengenu, a to s Finskem.

Připomínky důstojníka přichází měsíc poté, co uniklá výbušná zpráva Evropské unie vyvolala zmatek ve švédském aparátu kontroly hranic. Dokument, o němž se tvrdí, že byl ututlán kvůli národním volbám v roce 2018, kdy byla migrace a kontrola hranic pro voliče klíčová témata, tvrdí, že Švédsko má nejhorší hraniční kontroly na rozdíl od jakéhokoli jiného státu v Schengenském prostoru a že „neexistuje skutečná kontrola hranic“.

Chyby, včetně těch, že hraniční agenti měli pouze základní školení a nebylo jim řečeno, jak poznat padělané doklady a jak prověřovat džihádistické bojovníky cestující do země, byly v dokumentu zdůrazněny.

Engströmovy poznámky jsou podobné těm, které pronesl v říjnu, když hovořil o uniklém dokumentu: „Je samozřejmě velmi znepokojující a vážné, že neplníme schengenské požadavky. Je zřejmé, že by Švédsko mělo splňovat všechny požadavky Schengenu pro kontrolu vnějších hranic.“

Důstojník v rozhovoru uvedl, že zúžil problémy, s nimiž se potýká hraniční policie na pět hlavních oblastí a věří, že jejich náprava bude trvat asi pět let.

Schengenský prostor otevřených hranic je jedním z nejuznávanějších úspěchů Evropské unie a klíčový milník na cestě k tomu stát se samosprávným superstátem. Přesto je tento prostor vážně narušován od roku 2016, kdy se několik členských zemí jednostranně postavilo proti otevřeným hranicím v důsledku migrační krize.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*