Švédsko: Pouhých sedm odsouzení po roce více než 250 explozí a bombových útoků

Švédsko: Pouhých sedm odsouzení po roce více než 250 explozí a bombových útoků

Švédsko v roce 2019 zaznamenalo pouhých sedm odsouzení, přestože ve stejném roce došlo k více než 250 známým případům výbuchů.  

Nová čísla zveřejněná Švédskou radou pro prevenci kriminality (Bra) ukázala, že v roce 2019 bylo v zemi zaznamenáno celkem 257 nahlášených výbuchů a bombových útoků, což je nárůst oproti předchozím odhadům a skok o 59 procent od roku 2018, informuje stanice SVT.Další přezkoumání stanice ukázalo, že počet osob odsouzených za tyto útoky je velmi nízký, pouze sedm odsouzení za veřejné ohrožení v důsledku použití výbušniny.

Marie Borghová, která je šéfkou národní kanceláře na ochranu proti bombovým útokům tvrdí, že hlavním důvodem pro tak malý počet odsouzení v případech týkajících se bombových útoků je to, že je obtížné tyto jednotlivce stíhat.

„Technický důkaz je obtížné identifikovat, když je exploduje. Většina z toho je odpálena v souvislosti s detonací. Někdo si může tuto zakázku objednat na základě existujícího konfliktu. Někdo bombu vyrobí a poté útok provede někdo jiný,“ uvedla Borghová.

Dodala, že si policie nemyslí, že jsou bombové útoky prováděny s cílem zabíjet lidi, ale uvedla: „Některé výbušniny byly tak silné, že tím mohli být ohroženi. To je zjevně ignorováno, i když to nemusí být pravá podstata“.

Švédské gangy, které jsou do značné míry považovány za strůjce bombových útoků, již dříve používaly ruční granáty proti soupeřivým gangům, aby šířily strach, podle policejního důstojníka Gunnara Appelgrena, který v roce 2018 poznamenal, že ruční granáty lze získat snadno a levně.

„Některé skupiny původně odhadovaly, že ruční granáty jsou dobré pro zastrašování nebo útočení na jinou skupinu. Pak jste ve spirále, kde se ruční granáty stávají součástí zbraní používaných v těchto konfliktech gangů,“ řekl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Švédsko: Pouhých sedm odsouzení po roce více než 250 explozí a bombových útoků

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*