Švédsko poskytne mainstreamovým médiím asi 35.000.000 korun na boj s tzv. falešnými zprávami před národními volbami

Švédsko poskytne mainstreamovým médiím asi 35.000.000 korun na boj s tzv. falešnými zprávami před národními volbami

Švédská vláda oznámila, že před zahájením národních voleb v příštím roce poskytne čtyřem mainstreamovým médiím 13,5 miliónu švédských korun (asi 35.000.000 Kč) na boj proti takzvaným „falešným zprávám“.               

Projekt bude hrazen švédským státním fondem po výzkum a vývoj Vinnova, který v tiskové zprávě popisuje projekt jako digitálně založenou platformu pro kontrolu faktů.

Platforma je spoluprací mezi veřejnoprávním vysíláním SVT, Sveriges Radio, vydavatelstvím Bonnier a společností Schibsted, která vlastní noviny Aftonbladet a Svenska Dagbladet.

Vinnova popisuje proti-falešnou zpravodajskou platformu jako „digitálním platformu“, která zdůrazňuje faktická hodnocení různých redaktorů, jako jsou prohlášení v politické diskuzi a zprávy, které se šíří prostřednictvím sociálních sítí“.Dozorci, kteří mají na starosti to, co jsou a co nejsou falešné zprávy, budou editory samotných mainstreamových publikací. Vinnova se také domnívá, že projekt by mohl být „rozhodujícím faktorem“ ve švédských národních volbách, které se konají v příštím roce.

Spolu s tím, že bude mainstreamovým redaktorům poskytnuta velká moc při určování právoplatnosti zpráv, projekt bude mít automatizované funkce, které podle nich „zvýší kvalitu a sníží riziko, že falešné a irelevantní fakta osloví publikum.“

Naplánovaná platforma není první digitální službou pro tzv. kontrolu faktů, která by měla být použita v Evropě nebo ve Spojených státech. Začátkem tohoto roku Německo vyvinulo podobnou platformu nazvanou „Correctiv“, která získala finanční prostředky od levicového miliardáře George Sorose a byla obsazena novináři establishmentu.

Argument pro vytvoření služby Correctiv byl do značné míry stejný jako argument švédského projektu: potlačit „falešné zprávy“ před německými volbami. „Falešné zprávy“ byly přičítány k nárůstu populistických stran v celé Evropě, ale navzdory tomu, že byl Correctiv spuštěn měsíce před volbami, populistická proti-migrační strana Alternativa pro Německo (AFD) skončila ve volbách na třetím místě.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Wikipedia)
Loading...

Podobné články

3 Komentáře “Švédsko poskytne mainstreamovým médiím asi 35.000.000 korun na boj s tzv. falešnými zprávami před národními volbami

  • 2 Senil
    Stejne jako Tramp, kdyz popral tamni premierce, hodne stesti pri reseni problemu s nogozonami, tak jste lhar a podvodnik, ve Svedsku se tohle prece nedeje. Zeny laskuji s muzi neSvedy zpocatku nedobrovolne, ale fakt jen zpocatku. A zlocinnost ktera se zvedla se nepricita na vrub prichozich, bo vsichn8 prece ziji ve Svedsku, takze vsichni jsou preci Svedi.

    PS. Dobre je sledovat nazory „Angry Foreigner“ . To se jeden podivi, kam to tihle potomci vikingu dotahli.

    Pravyprostor.cz, eurozpravy.cz, eurabia.cz, vlasteneckenoviny.cz, parlamentnilisty.cz protiproud.cz

  • Zdroje na boj proti takzvané nenávisti má, ale zdroje na to, aby vyšetřovali případy znásilnění, ty nejsou. tak jsou Švédské ženy dál znásilňovány a policie to ani nestíhá řešit. Šílené…

    http://www.epshark.cz/clanek/144

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*