Švédsko: Namísto rostoucí kriminality, policie se zaměří na boj proti „nenávistným projevům“

Švédsko: Namísto rostoucí kriminality, policie se zaměří na boj proti „nenávistným projevům“

Policie v jižním švédském regionu se nyní bude více zaměřovat na boj a vyšetřování tzv. zločinů z nenávisti a „obtěžování etické skupiny“. Bude pro tyto účely vytvořena speciální regionální skupina odpovědná za vyšetřování a stíhání takových případů v celém regionu, informovala policie na svých internetových stránkách. Podle policie musí být vyšetřování prováděno naléhavě a se zvláštními dovednostmi, píše švédský deník Friatider. 

Ještě před nadcházejícími volbami, které se konají na podzim, policie v jižním Švédsku musí také vynaložit extra úsilí na boj s takzvanou nenávistí a zločiny proti demokracii.

Policie označuje tyto zločiny za „obtěžování etické skupiny“, ale poukazuje na to, že označování zločinů z nenávisti se může týkat jakýchkoli zločinů, pokud je v úmyslu napadat někoho z důvodu jeho národnosti, etnického původu, barvy, přesvědčení nebo sexuální orientace. Pokud bude prokázán motiv zločinu z nenávisti, pachatel by mohl za tento trestný čin dostat přísnější trest.Zločin proti demokracii je označován za zločin, který ohrožuje něčí ústavní právo týkající se například svobody projevu a náboženství.

Policie v jižním regionu již má skupinu soustředící se na zločiny z nenávisti a na jaře se bude rozšiřovat, aby fungovala v celém regionu. Bude mít „holistickou misi“, která bude bojovat se zločiny proti demokracii a nenávisti.

„Pokud jde o zjištění, že dochází ke zločinům z nenávisti, bude to práce vyšetřovatelů, jejichž šetření je mimo působnost policie. Některé zločiny by mohly být vyšetřovány tímto způsobem, protože jsou potřebné zvláštní dovednosti,“ uvedla ve videu Petra Stenkula, vedoucí oddělení vyšetřování.

„Zločiny proti demokracii a zločiny z nenávisti jsou něco, na co se budeme zejména soustředit. Ujistíme se, že tyto trestné činy budeme vyšetřovat se zvláštními odbornými znalostmi a nejlépe s naléhavostí na zajištění lidských práv,“ tvrdí.

Policie bude také pracovat na tom, aby vytvořila důvěru mezi skupinami, o nichž se říká, že jsou vystaveny „zločinu z nenávisti,“ aby se ještě více lidé nebálo zločiny z nenávisti hlásit na policii.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*