„Švédsko je nejnebezpečnější zemí v Evropě,“ píší nejprodávanější německé noviny

„Švédsko je nejnebezpečnější zemí v Evropě,“ píší nejprodávanější německé noviny

Německý deník Bild po prozkoumání údajů Švédské rady pro prevenci kriminality píše, že „Švédsko je nejnebezpečnější zemí v Evropě“.

Bild, který je nejčtenějším a nejprodávanějším německým deníkem, analyzoval studii související se smrtelným násilím způsobeným zbraněmi, přičemž data ukazují, jak nebezpečné se Švédsko stalo.

„V EU je obětí smrtelného násilí v průměru osm lidí na milion obyvatel. Ve Švédsku byl v roce 2020 počet dvanáct lidí na milion obyvatel. Pokud jde o oběti střelných zbraní, rozdíl mezi Evropou a Švédskem je ještě větší. V EU umírá na střelná zranění v průměru 1,6 člověka na milion obyvatel – ve Švédsku je to téměř trojnásobek,“ píše Bild.

Zatímco v jiných evropských zemích počet vražd neustále klesá, ve Švédsku jejich počet stoupá. Velkou část zločinnosti přiživují migranti a přistěhovalecké klany, které působí v největších městech země.Některé z vražd se ve Švédsku staly hlavními zprávami. Právě ve čtvrtek byl oceněný švédský rapper Einár zastřelen na prahu svého domu na stockholmském předměstí Hammarby. Okolnosti zločinu nebyly dosud objasněny, ale policie nechce vyloučit, že Einár jako raper měl kontakty s různými zločineckými gangy.

Einárovo pravé jméno bylo Nils Kurt Erik Einar Grönberg. Bylo mu teprve 19 let a jeho smrt se stala součástí děsivé švédské statistiky. Protože Einár je 217. zastřelená oběť ve Švédsku za posledních pět let, píše Bild.

Když však byla studie zveřejněna, BRÅ upozornila na skutečnost, že srovnávání bohužel někdy pokulhávají. Švédské údaje jsou z roku 2020, údaje EU jsou o tři roky starší, protože pouze Švédsko bylo schopno poskytnout aktuální statistiky. V mnoha zemích také není kriminalita zaznamenána tak důkladně jako ve Švédsku.

Například Německo se ve švédské studii objevuje jen okrajově, protože ve Spolkové republice Německo neexistuje žádný nedávný výzkum nebo statistika o příčinách zločinů spojených se smrtí, vražedných zbraních a tak dále. Podle serveru Statistica.com připadalo v roce 2020 v Německu na milion obyvatel 2,9 oběti vraždy. Analýza Statistica neukazuje, kdo je obětí trestných činů zahrnujících střelné zbraně nebo kriminalitu gangů. Je však jasné, že Švédsko s celkovým počtem 12 obětí vražd na milion obyvatel je mnohem nebezpečnější než Německo.

Většina střeleb ve Švédsku souvisí s násilím gangů.

„Obchod s drogami je zde klíčovým tématem a existují úzké vazby mezi střelbou a bombovými útoky a drogovým trhem,“ uvedla švédská policie nedávno, když bylo zveřejněno vyšetřování zločinu gangů.

Tyto gangy obvykle bojují na předměstích Stockholmu, Göteborgu a Malmö.

To, proč je ve Švédsku stále nebezpečnější již přibližně 15 let, je jednou z velkých otázek, kterými se řada odborníků zabývá již dlouhou dobu.

Kriminolog Manne Gerell z univerzity v Malmö poskytl deníku Aftenposten seznam možných příčin.

Podle Gerella jsou třemi hlavními důvody nárůst počtu gangů a zločineckých sítí, špatná integrace přistěhovalců a bytové projekty z 60. a 70. let. V té době se Švédsko spoléhalo na nová předměstí, která stále existují. Dnes existuje kolem 60 takových předměstí, v nichž žijí převážně přistěhovalci nebo sociálně znevýhodnění Švédové. Svobodný výběr škol byl v 90. letech zaveden také ve Švédsku. Tato předměstí a svobodná volba škol znamenaly, že mnoho skupin zůstalo izolovaných i poté, co se přistěhovaly do Švédska.

Je jasné, že takto to nemůže pokračovat. Stále více Švédů se bojí o své životy, protože nevinní kolemjdoucí se často stávají oběťmi válčících gangů.

Na konci srpna zveřejnilo švédské ministerstvo vnitra 34bodový plán, který má zemi v budoucnu pomoci v boji proti zločinu gangů, včetně tvrdších trestů, většího sledování a snadnějšího získávání odposlechů. Jiní však tvrdí, že migrace do Švédska se musí dostat pod kontrolu, než bude možné tuto otázku skutečně řešit. Průzkumy také ukazují, že většina Švédů chce méně imigrace do své země.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Švédsko je nejnebezpečnější zemí v Evropě,“ píší nejprodávanější německé noviny

  • EU se chce obohatit, aby se dostala na úroveň USA. Tak jsme se obohatili. A bude hůř, protože Evropa chce v oblasti kriminality přivandrovalců předstihnout USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*