Švédsko: 71letý muž stíhán za „nenávistnou řeč“ kvůli kritice islámu

Švédsko: 71letý muž stíhán za „nenávistnou řeč“ kvůli kritice islámu

71letý muž si přečetl Korán a chtěl se podělit o svůj pohled na islám.  Nyní je vyšetřován švédskou policií a musí odpovídat na všeobecné otázky, týkající se jeho postoje vůči muslimům. Nakonec může být odsouzen až na dva roky ve vězení.

Denny Abrahamsson žije jako starší občan obyčejný život. Jeho bydliště bylo rozděleno mezi Stockholm a Thajsko po jeho dlouhém pracovním životě – mimo jiné také jako majitele firmy. V mládí byl členem komunistické strany KPML, ale od té doby nebyl aktivní v žádné politické straně.

„Kdysi jsem byl liberálem, ale v pozdějších letech jsem se přesunoval stále více doprava. Liberálové úplně ztratili směr a stali se konzervativci. Všiml jsem si, že liberálové používají cenzuru mnohem víc, když nejsou schopni vyhrát v debatách,“říká Denny.

Denny tvrdí, že má v této oblasti osobní zkušenost: V březnu 2017 byla řada jeho připomínek v populární facebookové skupině „Stand up for Peter Springare“ nahlášena na policii kvůli nenávistným projevům.

„Důvod, proč jsem začal psát tyto připomínky, byl, že v islámu vidím nebezpečí a vidím, že lidé jsou tak ztraceni. Chci lidi probudit, ale je to těžké.“„Před několika lety jsem si také myslel, že islám je jako jiné obyčejné náboženství, ale od doby, co jsem četl Korán, jsem šokován nenávistí, která v něm existuje a nenávisti vůči nevěřícím. Čím více nás islám válcuje, tím více musíme dělat kompromisy. Islám je totalitní ideologie a s ní přichází diktatura. Takže to, co se snažím říci je, že je náš demokratický systém v nebezpečí.“

Osoba, která reagovala na připomínky Abrahamssona jej nahlásila policii a ve zprávě připojila mnoho jeho komentářů. Policie však řešila jen dva z nich. Níže následuje výňatek z předběžného protokolu, který ukazuje tyto dva komentáře o kterých prokurátor tvrdí, že souvisí s nenávistným projevem:

komenty

Abrahamsson říká, že dotyčné komentáře nelze považovat za nenávistné projevy, protože kritizují náboženství, nikoli skupinu lidí:

„Já necítím nenávist vůči nějakým lidem. To, co nesnáším, je ideologie, islám. Můžete svobodně kritizovat fašismus a nacismus, ale ne islám? Proč má islám chráněný status?

Okresní prokurátorka Tove Kullberg má však jiný názor. Říká, že jsou jeho komentáře nelegální, ale že nemůže uvést, co je v komentářích, které překročily hranici podle zákona:

„Rozhodla jsem se, že komentáře ve znění, jakém jsou, jsou nenávistným projevem. Okresní soud to bude muset řešit.“

 

(Samnytt/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*