Švédské město řízené pravicí ukončuje zákaz vepřového masa ve školních jídelnách

Švédské město řízené pravicí ukončuje zákaz vepřového masa ve školních jídelnách

Politické vedení ve Staffanstorpu chce, aby školy v obci přestaly nabízet alternativy k vepřovému masu.                                         

Podle návrhu, který bude brzy předložen vzdělávací radě, město Staffanstorp již nebude nabízet masovou alternativu těm, kteří nejedí vepřové maso, informoval deník Nyheter Idag. Místo toho jim bude nabídnuto vegetariánské jídlo v době, kdy bude vepřové na jídelníčku. Ti, kteří mají na speciální dietu nárok ze zdravotních důvodů, ho dostanou.„Nemůžeme za peníze daňových poplatníků brát v úvahu různé náboženské stravovací požadavky. Všechno něco stojí, a proto musíme upřednostňovat – a vynakládat peníze z našich daní na klíčové aktivity, jako je vzdělávání,“ píše předseda městské rady Christian Sonesson na Facebooku.

Deník Sydsvenskan provedl rozhovor s matkou, jejíž synové nejedí vepřové maso z náboženských důvodů. Matka tvrdí, že tento návrh vyšle signál, že ve Staffanstorpu nejsou všichni vítáni. „Nemám nic proti vegetariánské stravě, ale nejde o jídlo, jde o politiku a humanitářství,“ uvedla.

Předsedkyně vzdělávací rady Åsa Ekstrand popřela, že by se jednalo o diskriminaci některých náboženství. „Existují i jiné skupiny, než muslimové, které nejedí vepřové maso a toto rozhodnutí se vztahuje i na ně. A každý může jíst vegetariánskou stravu,“ uvedla.

Podle akčního programu, který vyvinuli Umírnění a Švédští demokraté na období 2019 – 2022, musí být aktivity obce bez zvláštních kulturních požadavků. „Například oddělené hodiny plavání a podobné. Činnost obce musí být také bez náboženských výrazů, jako je rituálně porážené maso,“ uvádí.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*