Švédské město chce zastavit zločiny přistěhovaleckých gangů za pomocí kávy a sendvičů

Švédské město chce zastavit zločiny přistěhovaleckých gangů za pomocí kávy a sendvičů

Nákupní centrum Nordstan je již dlouhou dobu místem, kde se setkávají gangy zločineckých migrantů. S tím je však konec, píše deník Samhällsnytt.        

Sociální a donucovací orgány se dohodly, že si koupí „svačinový autobus“, který bude mladým zločincům nabízet šálek kávy – jako alternativu pro jejich obvyklé činnosti – loupeže, krádeže a obchodování s drogami.



Kromě podávání kávy bude autobus fungovat také jako základna pro „budování vztahů“ mezi zločinnými migranty. Jejich nadějí je, že budování vztahů pomůže mládež ovlivnit „poradními a motivovanými rozhovory“.

Autobus bude v první řadě fungovat během večera a v noci během víkendu a bude se pohybovat mezi řadou „špinavých míst“ v Göteborgu.

Jedna ze zakladatelek, Emma Forsyth, tvrdí, že filozofie projektu je „spokojení lidé jsou klidnější lidé“ – věří se, že s horkým šálkem kávy a sendvičem v žaludku se sklon k páchání zločinů mezi jednotlivci a cílené skupině sníží.

Některé gangy jsou tzv. děti marockých ulic, které se v zemi zdržují nelegálně. Poté, co jim bude podávána káva a sendvič, bude jim také nabídnuto přístřeší v kostele, který má otevřené noci pro bezdomovce.

Doufá se, že pro tyto „ohrožené mladíky“ bude debata nad šálkem kávy fungovat jako první krok k tomu, aby zanechali život zločinu a začali nový život.

„Může to být banální,“ tvrdí Emma Forsythová, která předpokládá, že projekt bude pravděpodobně kritizován těmi, kteří věří, že kriminalita by měla být řešena policejními akcemi a vyhnáním nelegálních přistěhovalců. „Ale někdy, jednoduché je také účinné.“

Lotta Mosanderová, zodpovědná za koordinaci bezpečnostních prací v Nordstanu, souhlasí s Emmou Forsytemovou. Tento autobus znamená, že bude v Nordstanu několik dalších dospělých, o čemž se domnívá, že povede k bezpečnějšímu prostředí.

Současně byla ale nucena uznat, že policie v poslední době vynaložila velké úsilí, aby Nordstan vyčistila – a to je to, co učinilo toto místo klidnějším a bezpečnějším.

V místě je však i nadále mnoho zločinů a obchodování s drogami. Proto je potřeba tato káva, tvrdí. Podobné projekty, které byly dříve testovány ve Stockholmu a Malmö, neprokázaly žádný pozitivní účinek.

Jiné projekty stejné kategorie – jako náramky pro ženy „nedotýkej se mě“ a anonymní jmenovky pro sestry, také selhaly, nebo měly udělaly jen malý nebo žádná rozdíl.




Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*