Švédská studie: U přistěhovalců je o 270% vyšší riziko, že způsobí dopravní nehodu

Švédská studie: U přistěhovalců je o 270% vyšší riziko, že způsobí dopravní nehodu

Švédský dopravní institut identifikoval nadměrné zastoupení migrantů v dopravních nehodách ve srovnání s obecnou populací a označil základní důvody jako jejich původ a psychologii.

S cílem zabránit nadměrnému zastoupení přistěhovalců v dopravních nehodách, Švýcarský národní institut pro výzkum silnic a dopravy (VTI) spouští studii, která má navrhnout způsoby pro zlepšení této situace. Náklady na projekt jsou 3,5 miliónů švédských korun (asi 8 648 500 Kč), informoval zpravodajský portál Samhällsnytt.  Podle tiskové zprávy VTI je cílem projektu vedeného Nilsem Petrem Gregersenem a Mohammadem-Reza Yahyou zvýšit znalosti dopravních problémů u přistěhovalců analýzou jejich mobility, bezpečnosti a rovnosti v dopravním systému. Studie by se měla zabývat obavami, včetně neschopností přistěhovalců číst jízdní řády autobusů, jejich trasy a školením řidičů v jejich domovských zemích.

Pozadím nové studie je skutečnost, že přistěhovalci jsou obecně náchylnější k dopravním nehodám než švédští řidiči. VTI dospěla k závěru, že riziko nehody je nejvyšší u řidičů ze Středního východu a severní Afriky. V těchto skupinách je riziko dopravní nehody o 270 procent vyšší než u švédských řidičů.

Výzkumný pracovník VTI Mohammad-Reza Yahya tvrdí, že existuje několik důvodů pro zvýšené riziko dopravní nehody u řidičů přistěhovalců. Mezi jinými uvedl rozdíly v dopravních předpisech a školeních řidičů v různých zemích, stejně jako rozdíly v mentalitě, postojích a normách.

„Můžete se dívat na hodnoty života různými způsoby. Pokud jste zažil války a katastrofy ve své domovské zemi, bezpečnostní pás pro vás tolik neznamená. Pokud se vám nepodaří získat informace o tom, proč je ve Švédsku tak důležitý bezpečnostní pás, je snadné to ignorovat, nebo také dětskou bezpečnostní sedačku,“ vysvětlil Yahya.

Podle výzkumného pracovníka je původ řidičů klíčový při definování jejich stylu řízení.

„Švédům tlučeme do hlavy vědomí o bezpečnosti provozu od mateřské školy. Tyto znalosti chybí u většiny přistěhovalců, což vysvětluje, proč se chováme jinak,“ uvedl Nils Petter Gregersen.

Zatímco vyjádřili své naděje na zlepšení, výzkumníci nicméně učinili všechna slovní opatření, aby se vyhnuli tomu, že budou označeni za rasisty.

„Snažíme se zdůraznit, že samozřejmě nemůžeme malovat všechny přistěhovalce stejným štětcem,“ uvedl Gregersen.

Výzkumný tým se také zavázal, že bude úzce spolupracovat s organizacemi pro přistěhovalce, aby nadnesli toto důležité tabu.

„Ve Švédsku je snadné být označen za rasistu, pokud zveřejňujete citlivé informace o přistěhovalcích. Nicméně ale není snadné mě označit na xenofoba,“ uvedl Mohammad-Reza Yahya, který žije ve Švédsku 16 let.

Studie se bude rovněž zabývat jazykovými potíži během psaní testů na řidičský průkaz a jízdních návyků z pohledu rovnosti žen a mužů, včetně toho, jaké mají příležitosti ženy přistěhovalců získat řidičský průkaz.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*