Švédská sociální služba: Bojovníci Islámského státu mohou být dobrými rodiči

Švédská sociální služba: Bojovníci Islámského státu mohou být dobrými rodiči

Švédsko je svědkem rostoucích počet rodin, které se vracejí z bojů po boku Islámského státu v Sýrii a Iráku, ale děti extremistických párů nejsou automaticky odebírány orgány.                    

Švédský pracovník sociálních služeb Bettan Byvald uvedl, že i kdyby agentura dokázala, že vracející se přívrženci Islámského státu odvedli své děti do Sýrie nebo Iráku, děti nebudou automaticky odebrány do ochranné vazby.

V rozhovoru pro rádio Sveriges, Byvald řekl: „Všechny případy jsou posuzovány jednotlivě. Některé z dětí, které přišly do Göteborgu z oblastí Islámského státu, byly odebrány sociální službou, zatímco jiné zůstaly s rodiči.“

Ve švédském městě Örebro neexistují vůbec žádné směrnice, které by se zabývaly dětmi vracejícími se od podporovatelů Islámského státu. Lena Mantlerová, vedoucí Oddělení společenské odpovědnosti v Örebru uvedla, že s dětmi těch, kteří se vracejí z území Islámského státu, bude zacházeno stejně jako se švédskými dětmi a budou jednat pouze tehdy, budou-li porušeny stávající zákony.Mantlerová dodala, že si nemyslí, že pro děti islamistů je potřeba nějakých specifických postupů.

Švédská bezpečnostní policie (Sapo) předala švédské sociální službě Göteborgu několik případů, podle Byvalda. „Je velký rozdíl v tom, jak staré jsou děti a co zažily. Jsou mezi nimi ty, které mají obrovské trauma a ty, které toho tolik nezažily,“ uvedl.

Politika směřující k vracejícím se bojovníkům Islámského státu ve Švédsku byla kontroverzní vzhledem k tomu, že mnoho obcí vyjádřilo touhu opětovně integrovat bojovníky, kteří se vracejí.

Začátkem tohoto roku švédská ministryně kultury a demokracie Alice Bah Kuhnkeová  obhajovala integraci a deradikalizaci bojovníků, kteří se vracejí. Její výroky byly kritizovány expertem na terorismus Magnusem Ranstropem, který uvedl: „Rozhovor mluví sám o sobě. Je to o tom, jak špatně jsme připraveni vyrovnat se s navrátilci“.

Švédská vláda také poskytla některým navrátilcům „chráněné identity“, aby jim pomohla začít nový život. Mnozí z navrátilců si neustále stěžovali, že po návratu ze Sýrie nebo Iráku si nejsou schopni najít práci.

Hrozba, kterou představují navrátilci, kteří mohou páchat teroristické činy, nebo inspirovat jiné, je rovněž vysoká priorita švédských orgánů. Sapo odhaduje, že v důsledku návratu bojovníků a masové migrace z islámských zemí počet násilných džihádistů vzrostl z několika set na tisíce.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: FARS)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Švédská sociální služba: Bojovníci Islámského státu mohou být dobrými rodiči

  • Ale zařvat na ulici na nezvedeného spratka – to si raději netroufněte. Rozcupuje vás sociálka na kusy a budete rádi, že nepůjdete za katr. Vy ničiteli zdravého emeocionálního vývoje dítěte!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*