Švédská levice chce prosadit plné volební práva pro cizince

Švédská levice chce prosadit plné volební práva pro cizince

Pokud bude návrh přijat, tento krok může poskytnout stovkám tisíc migrantů a dospívajícím slovo ve švédské politice.     

Návrh zákona předložený ve švédském parlamentu devíti členy Levicové strany navrhuje rozšíření plného volebního práva pro přistěhovalce, kteří nemají švédské občanství. Tento krok by jim umožnil volit v parlamentních volbách, stejně jako v referendech a dokonce i ve volbách do EU.Levicová strana argumentovala, že hlasování a volba svých zástupců prostřednictvím voleb je základním právem v demokracii. V návrhu zákona členové Levicové strany argumentují, že v zahraničí narození občané Švédska, kteří v současné době nemají švédské státní občanství, by také měli mít vliv na řízení ústavní monarchie. Posílení hlasovacího práva by podle nich dalo přistěhovalcům „větší pocit účasti, soudržnosti a zvýšené sebeúcty.“

„Obyvatelé Švédska, kterým je v současné době odepřena možnost prosazovat demokratický vliv v referendech, parlamentních volbách a ve volbách do EU, zahrnují ty, kteří přišli do Švédska jako uprchlíci a jsou manželkami švédských občanů a ty, kteří se přistěhovali do Švédska za účelem studia nebo práce,“ stojí v návrhu zákona, který vyzývá k tomu, aby všichni švédští obyvatelé měli stejná hlasovací práva.

V současné době mají občané bez švédského občanství možnost volit v komunálních volbách, což je postup, který chce Levicová strana prosadit pro všechny ostatní volby ve Švédsku.

V dalším kroku v rozšíření volebních práv chce Levicová strana snížit věkovou hranici ve volbách do městské rady na 16 let s odkazem na údajné pozitivní zkušenosti v zemích, jako je Německo, Rakousko a Norsko. „Ve věku 16 let jste dost starý, abyste mohl být penalizovaný, a proto byste měli mít možnost volit,“ řekla Mia Sydow Möllebyová, jedna ze sponzorů zákona.

„Snížení volebního věku může revitalizovat demokracii a dát lidem více příležitostí zapojit se do demokratických postupů,“ stojí v návrhu zákona.

V roce 2011 mělo 650 000 švédských obyvatel cizí státní příslušnost, což je číslo, které pravděpodobně vzrostlo po migrační krizi v roce 2015, kdy desítky tisíc lidí přišly do Švédska jako žadatelé o azyl.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Švédská levice chce prosadit plné volební práva pro cizince

  • Dát volební právo uprchlíkům !? To muže udělat jen blázen! !! Paní politic co všechno jste ochotni udělat pro Vaše zvolení ???

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*