Švédská církev přistižena při ukrývání nelegálních migrantů uprostřed předpokládaného přílivu

Švédská církev přistižena při ukrývání nelegálních migrantů uprostřed předpokládaného přílivu

Švédská církev se dostala do etického sporu, poté, co policisté odhalili její praxi při ukrývání nelegálních migrantů. Zatímco církevní úředníci obvinili policii, že je používala jako návnadu, policie poukázala na to, že nikdo není osvobozen od švédských zákonů, ani dům Boží.

Během uplynulého víkendu, 16 lidí bylo zatčeno po policejním zátahu v rodinném táboře pro uprchlíky bez dokumentů v provincii Skåne. Kemp byl organizován švédskou církví. Podle církevních úředníků, kteří důrazně tento zátah odsoudili, se na místě shromáždilo asi deset policejních vozidel, přibližně 30 policistů a jednotek K-9.

Podle švédské církve byla tato intervence nepohodlná jak pro rodiny, tak pro zaměstnance, přestože probíhala klidným a řádným způsobem.

„Samozřejmě, personál i rodiny byli zcela otřeseni. Když se domníváte, že jste na bezpečném místě a setkáte se s 30 policisty, je to šokující zážitek,“ řekl Vicar Håkan Wilhelmsson švédské národní televizi SVT.

Švédská církev uvedla, že zaměstnanci nebyli předem informováni o operaci a tvrdila, že byli použiti jako návnada, místo toho, aby byli respektováni jako místo bezpečí.

„Oni použili církev jako návnadu, aby získali 20 lidí najednou. To z etického hlediska nedává smysl,“ uvedl Håkan Wilhelmsson.Švédská policie obhajovala své kroky proti nelegálním migrantům a uprchlíkům tím, že podle švédského zákona neexistuje žádná taková věc, jako chráněná území. Mluvčí policie Ewa-Gun Westford odmítla tuto kritiku a poukázala na to, že řada osob identifikovaných během nájezdu měla být ve skutečnosti deportována.

„Podle švédského práva neexistují chráněné zóny, kromě velvyslanectví,“ řekla Ewa-Gun Westford švédskému rozhlasu a zdůraznila, že policejní operace neprobíhala v kostele, ale v mládežnické ubytovně.

Nicméně, církev vyjádřila své obavy, že její schopnost pomoci těm, kteří ji potřebují, bude značně snížena, pokud již nebude považována za svatyni.

Již dříve se objevila informace o tom, že švédská církev pomáhala tisícům přistěhovalců, kteří byli v zemi nelegálně poté, co jim byly zamítnuty jejich žádosti o azyl.

Malmö, Linköping a Göteborg jsou tři příklady měst, kde je známo, že nelegální migranti navštěvují církev kvůli pomoci, jako jsou příděly a léky. Podle duchovní města Linköping Anny Ramén,zákony a regulace někdy potlačují lidi. Fakt, že lidé ztrácej svou lidskou důstojnost, není slučitelný s křesťanskou vírou, uvedla.

Minulé Vánoce rozběhla švédská církev petici, která prosazovala humánnější azylovou politiku, která by v reálném životě mohla znamenat návrat k hodnotám z roku 2015, kdy Švédsko denně přijímalo tisíce žadatelů o azyl.

V sousedním Švédsku se „mizení“ odmítnutých žadatelů o azyl stalo vážným problémem. Podle ministryně vnitra Pauly Risikko je v současné době nezjištěných 53 300 uchazečů o azyl a počet uprchlíků se každý měsíc zvyšuje. Podle ministerstva vnitra se odhaduje, že téměř polovina z nich opustila zemi, informoval finský národní kanál Yle.  

Risikko rovněž vyzvala k přijetí rozhodných opatření, která zajistí, aby téměř 11 000 uprchlíků, kterým byla zamítnuta žádost o azyl, opustili zemi, co nejdříve to půjde. Podle Risikko její ministerstvo dokonce uvažovalo o zavedení trestní odpovědnosti za ukrývání nelegálních migrantů, informoval kanál Yle.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*