Švédská církev označila Gretu Thunbergovou za „nástupkyni Krista“

Švédská církev označila Gretu Thunbergovou za „nástupkyni Krista“

Podle švédské církve je dospívající klimatická aktivistka Greta Thunbergová „nástupkyní Krista“ kvůli její obraně životního prostředí.

Toto prohlášení však vyvolalo zuřivou reakci u některých křesťanů, kteří tvrdí, že je tento výrok rouhání.Zdá se, že chování šestnáctileté Thunbergové ulévat se každý pátek ze školy a protestovat před švédským parlamentem inspirovalo kostel Limhamns Kyrka ve Švédsku.

Kostel Kyrka Church napsal na Twitteru: „Prohlášení! Ježíš z Nazaretu jmenoval jednoho se svých nástupců, Gretu Thunbergovou“.

Tento příspěvek se ukázal jako velice kontroverzní, protože, protože mnoho křesťanů církev obvinilo z rouhání.

Nicméně, jiní vyjádřili méně kontroverzní názory vůči dospívající aktivistce, u níž byl diagnostikován autismus a obsedantně kompulzivní porucha.

„Greta je jen dívka. Dospělí ji využili špatným způsobem,“ komentovali jíní.

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunbergová, nepřechýleně Greta Thunberg (* 3. ledna 2003, Stockholm), je celosvětově známá švédská klimatická aktivistka.Proslavila se svými soustavnými aktivitami na podporu okamžité akce proti globálnímu oteplování, které začala v roce 2018 ve svých 15 letech.

Thunbergová dala podnět pro vznik hnutí školních stávek pro klima (Fridays for Future), které vzniklo v listopadu 2018. Její vlastní aktivity začaly již v srpnu 2018 stávkou před švédským Riksdagem (parlamentem) ve Stockholmu pod sloganem Skolstrejk för klimatet (školní stávka pro klima), kterou chtěla vzbudit větší pozornost pro problémy klimatických změn. Ačkoliv samotné Švédsko přijalo podle místních politiků „nejambicióznější klimatickou legislativu na světě“ s tím, že země má být do roku 2045 uhlíkově neutrální, Greta poukazovala na to, že tak bohatá země, jako je Švédsko, může dělat pro ochranu klimatu víc.

V rámci hnutí iniciovaného Gretou Thunbergovou proběhla 15. března 2019 celosvětová školní stávka za záchranu klimatu, které se odhadem zúčastnilo více než 1,4 mil. studentů středních škol ve zhruba 300 městech 112 zemí. Další celosvětová stávka se konala 24. května 2019.

Za své aktivity obdržela Greta Thunbergová různé ceny a vyznamenání. Dne 27. května 2019 se stala tehdy 16letá Greta a její působení hlavním tématem vydání amerického týdeníku Time.[8] Někteří pozorovatelé ve světě popisují vliv jejích aktivit jako „Efekt Grety Thunbergové“ a spojují jej i s výrazně proenvironmentálním posunem veřejného mínění. Do souvislosti s tímto efektem dávají pozorovatelé také výsledky voleb do Evropského parlamentu v roce 2019.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Švédská církev označila Gretu Thunbergovou za „nástupkyni Krista“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*