Švédové v šoku: Muslimská žena v hidžhábu na uvítací tabuli ve švédském městě

Švédové v šoku: Muslimská žena v hidžhábu na uvítací tabuli ve švédském městě

Město Gävle vysvětlilo zahalenou ženu na své uvítací tabuli jako znamení „velké rozmanitosti“ města. Při následném šetření však novináři odhalili její vazby na místní mešitu, jejíž šéf údajně oslavoval islámský stát – a dokonce se pokusil získat finanční prostředky pro teroristy.

Švédské město Gävle umístilo muslimskou ženu na svůj digitální billboard, na němž vítá návštěvníky, informoval švédský portál Nyheter Idag. Billboard se nachází u severního vstupu do Gävle.

Johan Adolfsson, manažer komunikace v Gävle, vysvětlil, že žena na tabuli je „jednou z mnoha muslimských žen v Gävle“ a zdůraznil, že její fotografie na billboardu je znamením „velké rozmanitosti města“. Podle Adolfssona se v Gävle v současné době hovoří 120 jazyky.Tento zvláštní způsob rozmanitosti však vyvolal odpor politiků a obyčejných Švédů, včetně slušných přistěhovalců, které má muslimský závoj reprezentovat.

Na začátku někteří švédští uživatelé internetu nemohli ani uvěřit svým očím a tvrdili, že uvítací tabule s hižhábem byla pouze upravena ve photoshopu, aby vyvolala rozruch. Nicméně, video pořízené místím mužem potvrdilo, že je tato cedule skutečná.

https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmikael.svensson.545%2Fvideos%2F2267715329946444%2F&display=popup&ref=plugin&src=video&ext=1551093548&hash=AeaYt5kqFMF-p9Xq

Poslanec Švédských demokratů Roger Hedlund, jenž je součástí městské rady v Gävle kritizoval banner za to, co představuje. Uvedl, že oděv, který pro mnohé ženy znamená utlačování a nedostatek svobody, by neměl být legitimní v žádné formě.

„Člověk by se měl zamyslet, co to signalizuje. Někteří skutečně používají tento oděv, hižháb, dobrovolně. Ale ne všichni. Je to oděv, který pro milióny žen po celém světě představuje nedostatek svobody,“ řekl Hedlund, jehož citoval portál Nyheter Idag .

Jeho kolegyně ze Švédských demokratů Ghazal Saberianová se také kvůli vítací tabuli rozhněvala a interpretovala ho jako znak posedlosti politickým islámem.

„Došlo vám někdy, že v této chvíli existují ženy, které jsou v Íránu vězněny a bičovány za to, že jednoduše sundají závoj? Pomysleli jste někdy, že ženy v Saúdské Arábii jsou ukamenovány za to, že sundají závoj? Napsala Saberianová na Facebooku a zamyslela se nad tím, proč úřad a média neustále bombardují veřejnost s fotografiemi a zprávami o útlaku žen.

Křesťanská demokratka Soheila Forsová sdílela zprávu od místní muslimské ženy, jež nenosí hidžáb.

Napsala mi žena z Gävle: „Jsem muslimka, ale chodím bez závoje. Má sestra v Íránu je ve vězení za to, že si sundala svůj závoj. Proč místí obec reklamuje hižháb. To oni nechápou, že plakát uznává a přijímá nenávist a pronásledování proti nám? S pozdravem, Zohre.“ Napsala na Facebooku.

Adolfsson to odmítl s tím, že se žena rozhodla nosit hidžáb sama od sebe dle svého přání a jako součást své identifikace. Zdůraznil také, že byla zvolena jako „velvyslankyně Gävle“.

Zpravodajský portál Samhällsnytt informoval, že „nová plakátová žena“ z Gävle, 32letá Suzan Hindi, byla napojena na mešitu v Gävle (také známou jako mešita al-Rashideen), jenž byla dříve pevnosti radikálního islámu. Podle informací portálu Samhällsnytt, její duchovní vůdce imám Abu Raad údajně pochvaloval Islámský stát a dokonce se snažil získat peníze pro teroristy.

Po tomto odhalení se mnoho Švédů sešlo na sociálních sítích, kde chtěli ventilovat své rozhořčení a požadovali, aby obec billboard stáhla a omluvila se.

„Chvěju se, když vidím ženy v islámské uniformě. Je smutné, že se Švédsko stalo islámskou zemí a Norsko je cestě k dosažení stejného cíle,“ napsal jeden norský uživatel.

Jiný uživatel vyzval švédské sousedy Norsko a Finsko, aby postavily zeď, kterou nazval „investicí s fantastickými výsledky“.

„Není divné, že se zdá být nemožné najít muslima, který není extremistou?“ Napsal další uživatel na Twitteru.

„Znovu a znovu vidíme, jak se normalizuje závoj pro děti,“ napsal jiný uživatel.

Gävle je největší město v okrese Gävleborg severně od Stockholmu a má kolem 75 000 obyvatel.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*