Studie: Vapování poškozuje DNA a může zvyšovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění

Studie: Vapování poškozuje DNA a může zvyšovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění

Vapování poškozuje DNA, čímž se jeho uživatelé vystavují vyššímu riziku vzniku rakoviny a srdečních chorob, podle nové studie, která zkoumala účinky kouře elektronických cigaret na myších.        

Vědci z New Yorské univerzity zjistili, že poškozením DNA a inhibicí oprav DNA může kouř z elektronické cigarety přispět k rakovině plic a močového měchýře, stejně jako ke vzniku srdečních chorob. Tým však poznamenal, že pro doložení tohoto tvrzení bude zapotřebí ještě dalších studií.

Kouř z elektronických cigaret dodává nikotin prostřednictvím aerosolů bez hoření tabáku. Nikotin inhalovaný z elektronických cigaret může být podle studie přeměněn na chemikálie, které poškozují DNA v srdci, plicích a močovém měchýři.

Součástí testů byly myši vystaveny kouři z elektronických cigaret (ECS) po dobu tří měsíců v dávce odpovídající ekvivalentu lehkého kouření elektronických cigaret po dobu 10 let u lidí. Expozice způsobila u zvířat poškození DNA plic, měchýře a srdce.V USA podle studie existuje 18 miliónů kuřáků elektronických cigaret – 16% z nich jsou studenti střední školy. „Pochopení této karcinogenity je naléhavým problémem veřejného zdraví,“ stojí ve výzkumu publikovaném akademií PNAS. Výzkum dále uvádí, že testy jsou omezeny na modely zvířat a modely buněčné kultury, protože to trvá desítky let, než vystavení karcinogenu u člověka vyvolá rakovinu.

Vědci uznali, že karcinogeny v tělních tekutinách uživatelů elektronických cigaret jsou o 97 procent nižší, než u kuřáků cigaret, ale poznamenali, že je to stále „výrazně více, než u nekuřáků.“

Tato studie vyvolává otázky o tom, zda jsou elektronické cigarety opravdu bezpečné. Studie také přišla několik dní poté, co Úřad pro potraviny a léčiva odmítl návrh tabákového giganta Philip Morris, aby uvedl na trh nové bezkouřové zařízení jako bezpečnější než je kouření. Panel FDA dospěl k závěru, že neexistuje dostatečný důkaz pro to, že je toto zařízení bezpečnější způsob, jak požívat tabák a nikotin.

V roce 2016 FDA dokončil pravidlo rozšíření svého regulačního orgánu na všechny tabákové výrobky, včetně elektronických cigaret, doutníků a vodních dýmek, jako součást svého cíle zlepšit veřejné zdraví.

Skupiny pro výzkum rakoviny však rychle reagovaly a varovaly před strachem a poukázaly na předchozí výzkum, který naznačuje, že elektronické cigarety jsou mnohem méně škodlivé, než kouření.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*